Maj to bez wątpienia jeden z najbardziej rozbieganych miesięcy w roku. Jestem przekonany, że większość osób odpowiedziałaby, że bardziej rozbiegany jest kwiecień, a wszystko za sprawą organizacji dużych maratonów. Majowe imprezy charakteryzują się mniejszą frekwencją, ale ilościowo jest ich więcej. Jest mniej maratonów, a wszystko za sprawą pogody, która potrafi zaskoczyć wysoką temperaturą. W tym roku nie doświadczyliśmy zbyt wielu dni z temperaturą w okolicy 20 °C. Oczywiście mam na myśli mieszkańców Polski. Jeżeli czytasz ten wpis z innego kraju, to daj mi znać w komentarzu, gdzie aktualnie przebywasz i jaką masz pogodę. W dziewiątej odsłonie Biegiem przez świat biorę pod lupę imprezy biegowe w Białymstoku, Swarzędzu, Opolu, Inowrocławiu i Skawinie. Gdzie startowaliście w miniony weekend? Czy postawiliście na trening tak jak ja?
#1 Biegiem przez świat • #2 Biegiem przez świat • #3 Biegiem przez świat #4 • Biegiem przez świat • #5 Biegiem przez świat • #6 Biegiem przez świat • #7 Biegiem przez świat • #8 Biegiem przez świat •
XV Bieg Skawiński
Skawina leży kilka kilometrów na południowy zachód od centrum Krakowa. W sobotę miasteczko zamieniło się w arenę zmagań biegaczy. Nie jest to ogromna aglomeracja, a organizatorzy świetnie wykorzystali teren, jakim dysponują. W dużym skrócie mogę opisać trasę w następujący sposób: tam i z powrotem. Biegacze mieli do pokonania dwa kluczowe podbiegi, a długi finisz był z górki.
Ciekawostka: rekord trasy w Skawinie należy do Henryka Szosta i wynosi 29:13.
Bieg wygrał Adam Czerwiński. Zainteresowanych zachęcam do lektury relacji zawodnika TUTAJ. Znacie sylwetkę Adama? To multimedalista Mistrzostw Polski. Śmiało mogę napisać, że jest biegaczem uniwersalnym, a takich jest niewielu. Potrafi biegać szybko na 800 metrów (1:48), a w Skawinie ustanowił swój rekord życiowy na 10 km (30:33). W tym roku pobiegł 1000 metrów w 2:23, co jest o sekundę słabsze od jego życiówki. Zakładam, że niewielu zawodników z ulicy może z nim wygrać na końcówce. Przekonali się o tym zawodnicy z Ukrainy – drugi był Ruslan Savchuk (30:44), który podjął walkę, ale na ostatnich 400 metrach stracił 10 sekund. Trzeci dobiegł Sergii Okseniuk (30:55)
W rywalizacji kobiet najszybsza była Maria Sławik (35:32). Drugie miejsce wywalczyła Ewa Kucharska (36:29), a trzecie Oksana Okseniuk (37:44). To się nazywa małżeńska solidarność. Pełne wyniki dyszki w Skawinie.
VI Bieg 10 km Szpot Swarzędz
Swarzędz podobnie jak Skawina leży nieopodal dużego miasta. Czytelnicy z Wielkopolski na pewno wiedzą, jakie to miasto, ale podpowiem, że mam na myśli Poznań. Bieg słynie z szybkiej trasy, więc działa na ambitnych biegacz jak magnez.
Takim biegaczem był Kamil Jastrzębski, który zdecydował się na ten bieg, ponieważ zależało mu na szybkim bieganiu. Jak zaplanował, tak zrobił. Przyjechał i wygrał, a za plecami zostawił klasowych zawodników. Kamil nabiegał 30:38. TUTAJ możecie przeczytać krótką relację zwycięzcy. Na drugim miejscu dobiegł Kenijczyk Boniface Nduva Wambua (31:05). W tym miejscu mam do Was pytanie (pół żartem, pół serio) – która to liga Kenijskich biegaczy? Nie tak dawno temu kobieta poleciała podobny wynik, ale po drodze w półmaratonie. Faktem jest, że poprawiła rekord świata, ale to zawsze płeć piękna. Na trzecim miejscu dobiegł zmasakrowany Tomek Szymkowiak (31:19), który walczył z czasem, rywalem zza wschodniej granicy oraz potężną kolką. Tomek relacjonował, że w pewnym momencie musiał przejść do marszu, bo nie był w stanie kontynuować biegu! Przypominam, że zawodnik jest Olimpijczykiem z Pekinu, gdzie rywalizował na dystansie 3000 metrów z przeszkodami. Jak widzicie, takie przygody mogą przytrafić się każdemu niezależnie od poziomu zaawansowania. Na 14 miejscu dobiegł Piotr Książkiewicz z ekipy City Trail (33:51). Widzę, że Piotrek cały czas trzyma formę. 😉
Wśród pań pewne zwycięstwo odniosła Olga Ochal z wartościowym rezultatem (33:58). Drugie miejsce wywalczyła Monika Kaczmarek (35:27), a trzecie Patrycja Talar (36:30). Pełne wyniki dyszki w Swarzędzu.
V PKO Białystok Półmaraton
Przyznam szczerze, że od słyszałem od kilku osób, że Białystok organizuje świetny półmaraton. Fundacja Białystok Biega wykonuje kawał dobrej roboty. Wymienię kwestie, które rzuciły mi się w oczy, kiedy przeglądałem stronę biegu:
- ostrzeżenie o robotach drogowych na trasie Warszawa – Białystok,
- informacja dla mieszkańców, o zamknięciu niektórych ulic. Zazdroszczę, bo my w Lublinie nie mamy tak dobrze,
- bezpłatne zdjęcia z biegu dzięki systemowi Pic2Go (pierwszy bieg w Polsce), świetna promocja w social mediach,
- bezpłatny nocleg dla chętnych,
- Lech Free na mecie ;-),
- Filmiki finiszujących biegaczy w zakładce aktualności.
W mojej opinii bieg organizują biegowi pasjonaci, którym mocno zależy na sprawnym rozwoju imprezy. Organizator wychodzi do biegaczy i jest widoczny w social mediach. Poważnie zastanawiam się nad udziałem w tej imprezie za rok. To, o czym piszę, ma odzwierciedlenie w twardych danych. W 2013 połówkę ukończyło 603 osoby. Dwa lata później już 1294, a w tym roku 2634! Ładnie to wygląda.
Rywalizację zdominowali zawodnicy powszechnie znanej grupy biegowej z Węgier. Kenijczyk Silas Kiprono Too (benedek-team) dobiegł do mety jako pierwszy (1:05:58). Drugi zameldował się Abel Rop Kibet (1:06:25), a trzeci Paweł Ochal (1:06:50), który mógłby namieszać w Wings for Life, gdyby nie choroba, ale nie ma co teoretyzować. Muszę wspomnieć, że w organizator przewidział kategorię dla najlepszych Polaków! Wspomniany wcześniej Paweł Ochal wygrał tę kategorię. Drugi był Artur Kern (1:10:18), a trzeci Andrzej Leończuk (1:11:07). W szóstym odcinku Biegiem przez świat wspominałem o dobrym wyniku Krzyśka Brągiela, który docelowo szykował się pod ten start. Jego przykład pokazuje piękno sportu, a mianowicie nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli… Zapraszam do lektury relacji, a Krzyśkowi gratuluję dobrej formy – trening odda, jak nie teraz, to w przyszłości.
Nie było niespodzianki w rywalizacji kobiet. Nie od dziś wiadomo, że w skład benedek-team wchodzą również kobiety. W Białymstoku pewne zwycięstwo odniosła Christine Oigo Moraa (1:14:41). Na drugim miejscu zameldowała się Anna Łapińska (1:20:50). Najniższy stopień podium wybiegała Olga Krautsova z Białorusi (1:21:35). W klasyfikacji najszybszych Polek zwyciężyła Anna Łapińska. Druga dobiegła Anna Gosk (1:23:02), a trzecia Justyna Śliwiak (1:26:55). Pełne wyniki półmaratonu w Białymstoku.
Półmaraton to nie jedyny bieg, który odbył się tego dnia w Białymstoku. Biegacze mogli spróbować swoich sił na dystansie 5 km. Start był wspólny. Trasa w większości pokrywała się z półmaratońską. Nie było płasko jak na stole, ale to nie przeszkodziło biegaczom w osiąganiu wartościowych rezultatów.
Bieg wygrał Damian Roszko (14:41). Drugie miejsce wywalczył Florian Pyszel (15:35), a trzecie Adam Wakuluk (15:35).
W rywalizacji kobiet zwyciężyła aktualna Mistrzyni Polski na 10 000 metrów – Katarzyna Rutkowska (17:43). Drugie miejsce padło łupem Ewy Jagielskiej (17:48), a na trzecim miejscu dobiegła Beata Lupa (17:55). Panie zajęły miejsca od 7 do 9 w kategorii OPEN. Pełne wyniki piątki w Białymstoku.
X Bieg Piastowski – Inowrocław
Teraz przenosimy się do województwa kujawsko-pomorskiego. Wiedzieliście o tym, że w ubiegłym roku Inowrocław zajął pierwsze miejsce w badaniach na najczystsze powietrze w Polsce? Miasto znane jest jako miejscowość uzdrowiskowa. Nie ma w tym nic dziwnego, że na X Biegu Piastowskim padły takie dobre wyniki. Na wstępie napiszę, że trasa prowadziła w 90% po asfalcie, a w 10% po drogach gruntowych. Pula nagród zrobiła na mnie wrażenie, a zwycięzca miał do zgarnięcia 5000 zł!
Nagranie z X Półmaratonu Piastowskiego (manual jak chłodzić się w trakcie szybkiego biegu)
W związku z powyższym nikt nie powinien być zaskoczony obecnością zawodników z Ukrainy. Ciekawe, dlaczego nie było nikogo z Benedek-team? 😉 Co robił Hillary Mayio w miniony weekend?! Zwyciężył Ukrainiec Roman Romanenko (1:05:00). Drugie miejsce zajął Oleksandr Matviychuk (1:05:03), a trzecie Yurii Rysiuk (1:06:29). Tuż za podium dobiegł Adam Nowicki (1:07:22). Piotr Pobłocki trzyma formę! Pobiegł połówkę w 1:12:06 i wygrał kategorię M50. Muszę dodać, że drugi zawodnik z tej kategorii złamał 1:15 – Viktor Rogovoy (1:14:57). Marek Dzięgielewski zajął najniższy stopień podium z wynikiem 1:15:31. Niesamowite wyniki! Jestem pod wrażeniem.
Ciekawostka: Adam Nowicki wywalczył w tym roku srebrny medal Mistrzostw Polski na dystansie 10 000 metrów (29:18.32). W podobym terminie rozegrano Mistrzostwa Ukrainy, a Roman Romanenko wywalczył trzecie miejsce (29:16.28).
W rywalizacji kobiet walka była do ostatnich metrów. Panie zajęły miejsca od 15 do 20 w kategorii OPEN. Tego dnia najszybsza była Dominika Nowakowska (1:17:15). Drugie miejsce zajęła Nataliya Bartak (1:18:03), a trzecie Mołdawianka Olesia Smowzenko (1:18:16). Aleksandra Brzezińska (1:19:19) była drugą Polką na mecie, a szóstą zawodniczką w klasyfikacji OPEN. Pełne wyniki półmaratonu w Inowrocławiu.
Wspomnę o biegu towarzyszącym na 10 km – dyszka na dyszkę. Wygrał Ukrainiec Siergiej Fiskowicz (33:48). W rywalizacji pań zwyciężyła Kamila Pobłocka-Dobrowolska (39:03). Pełne wyniki dyszki w Inowrocławiu.
VII Maraton Opolski
Opole słynie z tego, że jest „Stolicą Polskiej Piosenki”. W miniony weekend miasto zamieniło się w arenę zmagań biegaczy na kilku dystansach! Skoncentruję się na imprezie głównej, czyli maratonie, który frekwencyjnie „stoi” od trzech lat. Organizatorzy nie mieli w tym roku szczęścia, ponieważ 289 opłaconych osób nie stawiło się na starcie. Sam nie jestem zdziwiony, bo pogoda w tym terminie bywa różna.
Pewne zwycięstwo odniósł Kenijczyk Henry Kemboi (2:32:23), który zrobił solidny zapas na pierwszej połówce. W drugiej części biegu zaczął odpoczywać, bo jeszcze zobaczył, że nie ma szans na poprawienie rekordu trasy (druga połówka w około 1:21). Drugie miejsce wywalczył na finiszu Sergii Rybak (2:40:36), a trzecie Jacek Sobas (2:40:54). Po międzyczasach wnioskuje, że Ukrainiec wykonał typowy bieg na miejsca.
Na czwartym miejscu w klasyfikacji OPEN dobiegła pierwsza kobieta – Kenijka Ruth Matebo Chemisto (2:44:10). Zawodniczka tym samym poprawiła rekord trasy, za co zgarnęła podwójną nagrodę (4000 zł + 4000 zł). Na drugim i trzecim miejscu dobiegł zawodniczki z Ukrainy – Khrystyna Bohomiankowa (2:55:05) oraz Natalia Nakirniak (3:06:13). Pełne wyniki maratonu w Opolu.
W półmaratonie zwyciężył Ukrainiec Ruslan Savchuk (1:08:36) i tym samym zgarnął nagrodę w wysokości 2000 zł (warunkiem otrzymania nagrody było poprawienie rekordu trasy – 1:09:22). Na drugim miejscu dobiegł Marcin Błaziński (zawodnik legitymuje się życiówką na tym dystansie – 1:04:21). Nie zawsze jesteśmy w życiowej dyspozycji.
Pierwszą kobietą była Ukrainka Valentina Kiliarska (1:23:29), która również poprawiła rekord trasy. Pełne wyniki półmaratonu w Opolu.
Na dyszkę wygrał Pavlo Veretksyi, ale zabrakło mu 6 sekund do rekordu trasy, a przez to nie spełnił wymagań organizatora, aby wygrać nagrodę pieniężną. Zawodnik miał prawo być zmęczony, bo dzień wcześniej przebiegł półmaraton w Inowrocławiu (1:08:38, 6 miejsce).
Magdalena Chruszcz była pierwszą kobietą na dystansie 10 km (41:26). Zawodniczce udało się poprawić rekord trasy. Pełne wyniki dychy w Opolu.
To koniec dziewiątego odcinka Biegiem przez świat. Jeżeli przeoczyłem jakiś bieg, który Twoim zdaniem był ciekawy, to koniecznie daj mi o tym znać w komentarzu!
Leave a Reply