Kwiecień w naszym regionie to doskonały miesiąc na uzyskiwanie wartościowych rezultatów w biegach długich. Wszystko za sprawą sprzyjającej pogody, która zazwyczaj jest łaskawa. W sobotę wystartował Sportisimo Prague Half Marathon. Impreza w Pradze została okraszona świetnymi wynikami z fenomenalnym 1:04:52 Joyciline Jepkosgei na czele. W niedzielę zrobiło się wyjątkowo ciepło, jak na początek kwietnia, o czym mogli się przekonać biegacze na trasie najstarszego maratonu w Polsce. W ramach 44. Maratonu Dębno rozegrano Mistrzostwa Polski w Maratonie Kobiet. W kraju biegacze również rywalizowali na dystansie półmaratonu. W Pabianicach oraz na południu Polski w Żywcu. Miłej lektury.
#1 Biegiem przez świat #2 Biegiem przez świat
Sportisimo Prague Half Marathon
RunCzech jest organizatorem największych biegów w Czechach. Nasi południowi sąsiedzi organizują świetne imprezy biegowe. Ekipa City Trail nie kryje się z tym, że stawia ich za wzór. Półmaraton w Pradze stał na wysokim poziomie organizacyjnym oraz sportowym. Przyznaję, że się trochę zaskoczyłem, że bieg jest rozgrywany w sobotę. To nie wszystko! RunCzech to ekipa, która wspiera biegaczy. Robią to naprawdę skutecznie, co potwierdzają wyniki drużyny.
W rywalizacji kobiet wygrała Joyciline Jepkosgei, która ustanowiła trzy rekordy świata! 10 km – 30:04, 15 km – 45:47, półmaraton – 1:04:52 (średnia: 3:04/km). Nie wiem, jak skomentować ten fenomenalny wynik… Nie chcę pisać o domniemanym dopingu, ale za kilka lat nie będę zaskoczony, jak coś w tym będzie. Na drugim miejscu dobiegła kolejna Violah Jepchumba (1:05:22), a trzecia Fancy Chemutai (1:06:58). Całe podium należało do Kenijek. Na siódmym miejscu dobiegła Amerykanka Jordan Hasay z czasem 1:07:55. Zawodniczka szykuje się do maratońskiego debiutu w Bostonie (16.04.2017).
Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny był Tamirat Tola, który ustanowił swój rekord życiowy – 59:37. Przypomnę, że Etiopczyk jest brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Rio (10 000 m). Podium uzupełnili Kenijczycy. Drugi na mecie zameldował się Josphat Tanui 1:00:38, a trzeci Geoffrey Yegon 1:00:41. Na jedenastym miejscu dobiegł Amerykanin Galen Rupp (1:01:59), który podobnie jak Jordan szykuje się do maratonu w Bostonie. Tuż za Galenem dobiegł pierwszy Europejczyk – Włoch Daniele Meucci (1:02:17). Wciąż pamiętam mądry bieg Włocha z Zurichu w trakcie Mistrzostw Europy (2014). Na wyróżnienie zasługuje Łukasz Oskierko, który wybiegał nowy rekord życiowy 1:08:24. Sam Łukasz podkreślał, że stać Go na jeszcze szybsze bieganie! Trzymam kciuki za ekspozycję pełni możliwości. Pełne wyniki półmaratonu w Pradze.
44. Maraton Dębno
Gdzie leży Dębno? Jest to miasto w północno – zachodniej Polsce. Mieszkańcom Dębna bliżej jest do Berlina aniżeli do Szczecina, ponieważ miasto leży nieopodal granicy z Niemcami. Okolica dysponuje całkiem pokaźną bazą noclegową, co jest plusem przy organizacji ogólnopolskiej imprezy, jaką jest najstarszy maraton w kraju. Jak już wspomniałem, maraton w Dębnie jest najstarszą imprezą tego typu w kraju. W tym roku na mecie zameldowało się 2177 biegaczy. Jest to niezły wynik, choć daleki od rekordu (ponad 2500 osób). Myślę, że na taką frekwencję mają wpływ klasyfikacje dodatkowe:
- PZLA Mistrzostwa Polski Kobiet
- Mistrzostwa Polski Policjantów
- Mistrzostwa Polski Strażaków
- Mistrzostwa Polski Nauczycieli
Zacznę od rywalizacji kobiet. Wygrała Kellen Mukami Waithira (2:40:05). Warte podkreślenia jest, że Kellen zrobiła tydzień wcześniej maraton, co prawda w dwóch ratach: wygrała w Sobótce, a w Poznaniu była piąta. Na drugim miejscu dobiegła Dominika Stelmach (2:41:13), wygrywając tym samym Mistrzostwa Polski Kobiet. Dominika mówi o sobie, że jest matką, żoną, biegaczką, kobietą. Pracuje na etacie, a trening wykonuje po godzinach. Szacunek! Trzecia dobiegła Paulina Golec (2:41:41). Zawodniczka poprawiła swój rekord życiowy o ponad 12 minut, co zaowocowało srebrnym medalem Mistrzostw Polski. Reprezentantka Białorusi Volha Krautsova dobiegła czwarta (2:44:15). Piąta była Arleta Meloch (2:44:46), która uzupełniła podium Mistrzostw Polski. Serdecznie gratuluję zawodniczkom. Medal Mistrzostw Polski nie podlega jakiejkolwiek dyskusji. Jednak pozostaje pytanie, co się dzieje z rangą Mistrzostw Polski? Rok temu w ramach MP sklasyfikowano 8 zawodniczek, a w tym 9. W ubiegłym roku siedem kobiet biegało szybciej niż tegoroczna mistrzyni kraju.
Rywalizację mężczyzn zdominowali biegacze z Kenii i Ukrainy. Pierwszym Polak był Paweł Związek, który dobiegł dziesiąty (2:37:04). Wygrał Bonifacy Nduva Wambua (2:16:47). Drugi był Silas Kiprono Too (2:17:11), a trzeci James Mutua Mbiti (2:18:56). Na miejscach od czwartego do dziewiątego sklasyfikowano czterech Ukraińców, jednego Kenijczyka i jednego Białorusina. Międzynarodowy maraton w Dębnie pełną gębą… 😉 Odpowiedź na taką obsadę możecie znaleźć w regulaminie (fragment o nagrodach finansowych). Pełne wyniki maratonu w Dębnie.
XVIII Półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego
Półmaraton wokół Jeziora Żywieckiego jest idealny w ramach sprawdzianu dla biegaczy, którzy myślą o udziale w Maratonie Lubelskim (profil trasy poniżej). Żywiec leży w południowej Polsce, więc ciężko oczekiwać płaskiej trasy. Biegacze po biegu mogli udać się do Muzeum Browaru Żywiec. Muszę podkreślić, że półmaraton zanotował 23% spadek frekwencji, co może być niepokojące dla organizatorów. Jak wyglądała rywalizacja na trasie?
Bezkonkurencyjny okazał się Joel Mwangi (1:06:01), który ewidentnie realizuje plan treningowy polegający na podbijaniu formy startami. Myślę, że jak tak dalej pójdzie, to na Orlenie będzie w szczycie formy. To był czwarty półmaraton zawodnika w tym roku (w trzy tygodnie). Drugie i trzecie miejsce padło łupem Ukrainców – Tarasa Salo (1:08:37) oraz Pawła Olijnyka (1:12:09). Pierwszym Polakiem był Marcin Zagórny (1:14:26), który uplasował się na czwartym miejscu OPEN.
W rywalizacji kobiet wygrała Węgierka Zita Kacser z czasem 1:22:22. Druga dobiegła Czeszka Petra Pastorova (1:23:27), a trzecia Ukrainka Svietlana Olijnyk (1:23:34). Aneta Szecówka była pierwszą Polką na mecie (1:28:46). Warto podkreślić, że organizator biegu w Żywcu przewidział klasyfikację dla najlepszych Polaków. Pełne wyniki półmaratonu dookoła Jeziora Żywieckiego.
VII Pabianicki Półmaraton
Półmaraton w Pabianicach jest na fali. Świadczy o tym rekord frekwencji (1366 osób na mecie). Z tego, co słyszałem, profil trasy sprzyja osiąganiu wartościowych rezultatów.
Najszybszym biegaczem w trakcie VII edycji półmaratonu okazał się Sergii Okseniuk (1:10:32). Doskonale znam sylwetkę tego zawodnika z Ukrainy, ponieważ często zwyciężał w biegach na terenie województwa lubelskiego. Sergii wyróżnia się umięśnioną sylwetką. Na drugim miejscu dobiegł Tomasz Walerowicz (1:11:32), ubiegłoroczny zwycięzca Polskiej edycji Wings for Life. Tomasz wykonywał mocny trening, ponieważ w najbliższą niedzielę biegnie maraton w Gdańsku (powodzenia!). Trzeci dobiegł Radosław Kasprzak (1:12:04).
W rywalizacji kobiet zwyciężyła Ukrainka Katarzyna Karmarenko (1:20:25). Drugie miejsce zajęła Zuzanna Mokros (1:22:51), a trzecie następna Ukrainka Oksana Okseniuk (1:23:42). Pełne wyniki półmaratonu w Pabianicach.
Z każdym tygodniem będzie coraz więcej imprez biegowych, więc będę starał się wybierać te najciekawsze. Pogoda w kwietniu sprzyja osiąganiu wartościowych rezultatów. Do następnego razu! 🙂
6 kwietnia, 2017
Dzięki za przegląd biegowych wydarzeń. Nie chcę chwalić przedwcześnie, ale wykonujesz kawał dobrej roboty. Nad takim opracowaniem trzeba trochę posiedzieć. Do tego podpisałbym się obiema rękami pod zdecydowaną większością komentarzy odnoszących się do sytuacji biegowo-politycznej.
Śledzę z zainteresowaniem.
6 kwietnia, 2017
Cześć Andrzej,
Dzięki za miłe słowo! Przyznaję, że z zaciekawieniem interesuję się tym tematem od kilku lat, więc jedyna trudność polega na zebraniu materiału i pisaniu. Prawdą jest, że pracy jest sporo, ale jak się lubi, to co się robi… 😉
Pozdrawiam,
Paweł
6 kwietnia, 2017
Sprzyjające warunki w Pabianicach? 😉 Ktoś Cię ostro okłamał, tak jak mnie 😀 Trasa jest wymagająca z lekkimi podbiegami i dwoma trochę większymi. Do tego ciepły wiaterek i pogoda około 24C 😀 Umarłem na tej trasie 6 razy 😀
Pozdrawiam
6 kwietnia, 2017
Cześć Cypek,
Zgadza się, pogoda była średnia, ale co zrobisz. Kto by przewidział, że na początku kwietnia będzie taki upał. Szkoda, że organizator nie udostępnia profilu trasy (szukałem!). Umarłeś 6x? To gratuluje walki!
Pozdrawiam,
Paweł