#8 Biegiem przez świat – pogoda sprzyja

1 No tags Permalink 0

Po długim weekendzie majowym, który był obfity w imprezy biegowe, mieliśmy lekkie zwolnienie. Nie oznacza to, że nie było, gdzie biegać. Jak ktoś chciał, to mógł wystartować praktycznie w każdym regionie kraju. Najbardziej pracowici zawodnicy postanowili startować dzień po dniu. Podam taką ciekawostkę, że najwięcej prób włamań na bloga notuje ze Stanów Zjednoczonych, a na drugim miejscu jest Ukraina. W sumie mnie to dziwi, bo może piszę z nutką humoru, ale zawsze z szacunkiem. Zapraszam do lektury kolejnej odsłony Biegiem przez świat, mam nadzieję, że nieco Was zaskoczę, ponieważ pominę Wings for Life, bo o tym wydarzeniu jest głośno dosłownie wszędzie. Nie mam ambicji, aby dołączać do tej hucznej karawany. Nie chcę prowadzić Was przetarte ścieżki. Będę pisał o biegach, które być może Wam umknęły, a są godne uwagi.

#1 Biegiem przez świat#2 Biegiem przez świat #3 Biegiem przez świat #4 Biegiem przez świat #5 Biegiem przez świat #6 Biegiem przez świat #7 Biegiem przez świat
 

XXII Oleskie Biegi Uliczne

Olesno było organizatorem biegu, który stał na wysokim poziomie (głównie za sprawą czasu zwycięzcy). Miasto położone jest w województwie opolskim i liczy około 10 tysięcy mieszkańców. Bieg wygrał doskonale znany zawodnik – Szymon Kulka, który został zaproszony na ten bieg. Kto zaprosił Szymona? Pan Tomasz Kubicki, który jest komendantem policji w Oleśnie oraz selekcjonerem reprezentacji Polski policjantów. Nie wszyscy muszą wiedzieć, że Szymon jest czynnym funkcjonariuszem w komendzie powiatowej w Gorlicach. Dlaczego o tym piszę? Żeby pokazać, że w naszym kraju służba w policji czy wojsku może być jedynym rozwiązaniem, aby kontynuować karierę sportową na przyzwoitym poziomie.
 

 
W biegu głównym pewnie zwyciężył wyżej wspomniany Szymon Kulka (14:28). Drugie miejsce wywalczył Piotr Drobnik (15:16), który zalicza się do krajowej czołówki w biegach średnich i długich na bieżni. Na trzecim miejscu dobiegł Paweł Ochal (15:19), który miał w planach Wings for Life, jednak infekcja i antybiotyk pokrzyżowały owe plany.

Wśród pań najlepsza okazała się Ukrainka Natalia Nigirnjak (18:18). Druga była Ewa Brych-Pająk (19:02), a trzecia Ewelina Bartocha (20:43). Pełne wyniki zawodów w Olesku.
 

XXXV Bieg Kujawiaka – Włocławek

Bieg Kujawiaka we Włocławku to typowy przykład, że w środowisku biegowym są równi i równiejsi. W tym miejscu chciałbym się powołać na relację Marcina Rakoczego, który został potraktowany niepoważnie. W skrócie wyglądało to tak: Marcin weryfikował listę startową oraz dzwonił do organizatora, aby się upewnić, że owa lista została zamknięta. Organizator powiedział, że tak. W dniu biegu okazało się, że niektórzy zawodnicy zostali zaproszeni i zapisali się dzień przed biegiem. Dla zwykłego Kowalskiego było już za późno, ale czego się nie robi, żeby bieg miał międzynarodową obstawę… Jestem przeciwny takiemu zachowaniu i uważam, że to nie fair. Regulamin powinien obowiązywać wszystkich – bez wyjątku.

Informacyjnie: trasa biegu miała około 10,5 km. Pierwszy dobiegł reprezentant Ukrainy Roman Romanenko (świeżo upieczony brązowy medalista Mistrzostw Ukrainy na 10 000 metrów) z wynikiem 33:13. Na drugim miejscu finiszował Kenijczyk Boniface Nduva Wambua (33:39). Trzeci dobiegł Paweł Olijnyk (33:56). Marcin Rakoczy finalnie dobiegł piąty (37:15).

Wśród kobiet tryumfowała Katarzyna Kowalska (38:36). Druga była Olesia Smowczenko (39:34) z Mołdawii, a trzecia Izabela Parszczyńska (41:06). Pełne wyniku Biegu Kujawiaka.
 

Ogólnopolski Uliczno-Przełajowy Bieg o BŁĘKITNĄ WSTĘGĘ WISŁY – Puławy

Specjalnie wyselekcjonowałem ten bieg, żeby pokazać międzynarodową obsadę tego ogólnopolskiego biegu. 😉 W pierwszej dziesiątce sklasyfikowano sześciu zawodników z Ukrainy. Ponownie zwyciężył Roman Romanenko (31:03). Z tego, co się orientuję, zawodnik stacjonuje w okolicach Hrubieszowa, i szlifuje formę przed weekendem. Na drugim miejscu dobiegł Sergii Osekniuk (31:25), które mógł odczuwać trudy majówki. Najniższy stopień podium również przypadło zawodnikowi z Ukrainy – Andrzejowi Starżyńskiemu (32:17), który na co dzień mieszka i pracuje w Polsce. Najszybszym Polakiem był Sylwester Lepiarz, który dobiegł czwarty z wynikiem 32:32.
 

 
Olesia Smowczenko (38:40) wygrała w klasyfikacji kobiet. Drugie zwycięstwo dzień po dniu. Druga dobiegła Kinga Kacuga (39:37), a trzecia Justyna Śliwiak (41:03). Pełne wyniku dychy w Puławach.

W ramach tej imprezy rozegrano również bieg na 5 km, który wygrał Jakub Śliwiak (18:13). Pełne wyniki piątki w Puławach.
 

Bieg Europejski – Gdynia

Bieg w Gdyni trzyma poziom. W ubiegłym roku najszybszy był Tomasz Grycko (30:19). Na drugim miejscu dobiegł Marek Kowalski (30:37). W tym roku Marek dopiął swego. Być może nie poprawił ubiegłorocznego rezultatu, ale i tak może być zadowolony. Od początku narzucił własne tempo i jako pierwszy przekroczył linię mety (30:40). Na drugim miejscu dobiegł Damian Pieterczyk (30:59). Na trzecim miejscu finiszował Łukasz Oskierko (31:18). Muszę wspomnieć o doskonałym rezultacie Piotra Pobłockiego (32:48), co dało 12 miejsce OPEN. Nieźle, jak na kategorię M50 oraz dwa maratony w kwietniu?

Monika Czapiewska najszybciej pokonała dziesięciokilometrową trasę w Gdyni (36:12). Różnica między drugą, a trzecią zawodniczką jest niewielka, bo wyniosła jedynie 5 sekund. Druga dobiegła Małgorzata Szczerbińska (36:21), a trzecia Katarzyna Pobłocka (36:26). Pełne wyniki dyszki w Gdyni.

Dziwi mnie brak zawodników zagranicznych, ponieważ nie było klasyfikacji dla najlepszych Polaków. Być może nagrody były zbyt niskie, aby stworzyć międzynarodowe widowisko. 😉 Regulamin nagród.
 

Volkswagen Prague Marathon

Nasi południowi sąsiedzi – Czesi, potrafią organizować świetne imprezy biegowe. Możemy się od nich uczyć. Jedną z takich imprez jest maraton w Pradze, który wystartował w ubiegłą niedzielę. Szybkie bieganie oraz świetna organizacja, to znak rozpoznawczy imprez biegowych organizowanych przed RunCzech. Nie inaczej było na maratonie – Bazu Worku, Yuki Kawauch, to sylwetki, które powinniście kojarzyć.

Gebretsadik Abraha (2:08:47) wygrał o włos z Bazu Worku (2:08:48). Jak się musi czuć zawodnik, który przegrał o sekundę w biegu maratońskim? To pokazuje, że w maratonie na najwyższym poziomie bardzo istotny jest zapas prędkości. W walce o zwycięstwo liczy się najmniejszy detal. Na trzecim miejscu dobiegł Mekuant Ayenew. Całe podium wybiegali Etiopczycy. Najszybszy amator na świecie, czyli Yuki Kawauchi dobiegł szósty z czasem 2:10:13. Na 30 miejscu dobiegł pierwszy Polak – Jakub Szymankiewicz, który pierwotnie miał wystartować w Wiedniu. Szacunek za podjęcie rękawicy.

2:21:57 to czas zwyciężczyni – Kenijki Valary Jemeli Aiyabei. Etiopka Amare Beriso dobiegła druga (2:22:15), a trzecia była jej rodaczka Tadelech Bekele (2:22:23). Siódma zawodniczka w tym biegu miała czas poniżej 2:29:30! Świetne wyniki! Pełne wyniki maratonu w Pradze.

Dalej śledzę wyczyny grupy biegowej z Węgier. Widzę, że większość drużyny odpoczywa, a może nie dotarłem do wyników z zawodów? Stellah Barsosio nie odpoczywała i wciąż jest w wysokiej dyspozycji. Przebiegła kolejny maraton (Wizz Air Skopje Marathon) z niezłym wynikiem 2:33:40, co dało jej pewne zwycięstwo w klasyfikacji kobiet. Na trzecim miejscu dobiegła Gladys Jepkurui Biwott (2:47:06).

Jaki jest najbardziej miejski maraton w Polsce? Bez wątpienia Lubelski! 😉 

Jeżeli przeoczyłem jakąś ważną imprezę biegową, to koniecznie dajcie mi o tym znać. Ósmy odcinek Biegiem przez świat za nami! 🙂

1 Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.