Julien Wanders – młodzieżowiec z rekordem kraju

1 No tags Permalink 0

Dawno nie opublikowałem wpisu, w którym przybliżam sylwetkę wybranego wybitnego biegacza. Pora nadrobić zaległości, bo ostatni raz pisałem w marcu o Carlosie Mayo. Dzisiaj biorę na tapetę osobę, która bez zwątpienia swoje najlepsze lata powinna mieć przed sobą. Piszę asekuracyjnie „powinna”, bo wiem, że w sporcie nie ma litości i nie raz bywało tak, że jedna kontuzja przekreślała dalszą karierę. Dzisiaj opisuję sylwetkę Szwajcara – Juliena Wandersa. Już na samym początku podkreślę, że zawodnik ma dopiero 21 lat, a już udało mu się poprawić rekord kraju w biegu na 10 km. Ponadto, ma świetny debiut w półmaratonie, który pokazuje ogromną skalę talentu. Miłej lektury.

Callum HawkinsAndy VernonEvan Jager, Carlos Mayo, znasz sylwetki tych biegaczy? Jeżeli nie, to masz okazję to nadrobić.

To będzie nieco inny wpis od pozostałych z serii, ponieważ zawodnik nie ma ogromnych osiągnięć (w porównaniu z sylwetkami, które opisywałem wcześniej). Jednak mam przerzucie, że Julien namiesza w biegach długich. Być może nie uda mu się z detronizować biegaczy z Afryki, ale z pewnością wyróżni się na Starym Kontynencie. Właściwie już to zrobił! 19 marca tego roku wystartował w Mediolańskim półmaratonie. Dobiegł na czwartym miejscu (1:01:43) tuż za zawodnikami z Afryki. Tym samym ustanowił rekord kraju młodzieżowców, a do seniorskiego rekordu zabrakło mu 59 sekund. Zostawił za plecami Włocha Deniele Meucci – wydaje mi się, że każdy, kto choć trochę interesuje się biegami długimi, powinien znać tę sylwetkę. 😉
 

 
Julien Wanders – IAAF

Julien Wanders (ur. 18.03.1996 w Schweizer Mittel) szwajcarski biegacz długodystansowy. Nie może pozytywnie wspominać swojej pierwszej imprezy międzynarodowej. W 2014 roku reprezentował Szwajcarię na Mistrzostwach Świata Juniorów w lekkiej atletyce. Startował w biegu na 5000 metrów, gdzie zajął ostatnie miejsce z czasem 14:50. Od lat obserwuję świat lekkoatletyki z naciskiem na biegi długie. Zauważyłem, że im zawodnik szybciej biega w kategorii juniora, tym mniejszą perspektywę progresu ma przed sobą. Richard Ringer czy Sindre Buuras osiągali podobne wyniki w kategorii juniora, a jakie mają rekordy życiowe w tym momencie? Lepsze od rekordu Polski – oczywiście mam na myśli dystans 5000 metrów. Naturalnie są od tego pewne wyjątki.W grudniu ubiegłego roku poprawił trzydziestoletni rekord Szwajcarii na dystansie 10 km (28:22). Poprzedni rekord należał do Markusa Ryffela (28:25) i został ustanowiony w 1986 roku. Jako ciekawostkę dodam, że nasz rekord Polski jest równy rekordowi Szwajcarii nabieganym przez Juliena. Leszek Bebło pobiegł tyle samo w Dreźnie (1993). W 2015 roku Julien uczestniczył w Mistrzostwach Świata Juniorów w Biegach Przełajowych (Guiyang, Chiny). Dobiegł na 36 miejscu, jako trzeci Europejczyk. Przed nim było dwóch Włochów – Yemaneberhan Crippa i Yohanes Chiappinelli.

Część z Was może się zastanawiać, dlaczego opisuję sylwetkę tego młodego Szwajcara. Osiąga ponadprzeciętne wyniki, ale znaleźliby się lepsi. Być może tak, ale według mnie Julien jest dopiero na początku swojej biegowej kariery. Zwrócił moją uwagę w social mediach, a dokładniej na Instagramie, gdzie regularnie publikuje zdjęcia. Właśnie tam zwróciłem uwagę, gdzie On przebywa. Julien często trenuje… w Kenii. To właśnie tam trenował przed swoimi rekordowymi wyścigami. Kolejną istotną kwestią jest transparentność. Julien bez skrępowania mówi o swoim planie trenigowym (przykładowy tydzień w Kenii). Zrobił na mnie wrażenie,  kiedy zobaczyłem zapis długiego rozbiegania – 40 km ze średnią prędkością 3:32/km na wysokości 2400 m n.p.m. Czad, co? 😉
 

 
Co ciekawe, zawodnik nie ma długiego stażu zawodniczego. W 2013 biegał na 800 metrów 1:57, a na kilometr 2:36. Zakładam, że wykręcił te czasy „na żywca”. Zapewniam Was, że wielu juniorów młodszych w Polsce biega szybciej. Rok później nabiegał znakomite 14:06 na 5000 metrów. W tym samym roku zadebiutował na dystansie 10 000 metrów. Osiągnął bardzo dobry wynik – 30:05. Poniżej prezentuję progresję Juliena na dystansie 10 000 metrów.

RokCzas
2014  30:05 
2015  30:10 
2017  28:06

Jaki jest cel Juliena Wandersa? Wypełnienie minimum na MŚ w Londynie. Zawodnik przygotowuje się pod 5000 metrów, więc musi pobiec szybciej niż 13:22,60. Czy mu się uda? Czas pokaże, ale według mnie ma szanse. Musi zdjąć z rekordu życiowego prawie 30 sekund – to dużo, ale meta wszystko zweryfikuje. Co prawda nie planuje treningu w Kenii, ale ma pod nosem Sankt Moritz. Nie wiem, jak Wy, ale ja będę mu kibicował.

Na zakończenie muszę napisać o biegach długich w Polsce. Mam świadomość, że w tym roku nie byłoby mocnego na Wandersa. Pozostaje pytanie, co nasi zawodnicy robią inaczej, że nie mogą się zbliżyć do wyników osiąganych przez tego zawodnika? Nie chcę zrzucać wszystko na karb talentu, ponieważ jak to mówi Eliud Kipchoge: „masz wybór, czy chcesz być wielki. To nie jest szansa, lecz Twój wybór”. Zawodnik ma swój udział w projekcie BREAKING2. Już teraz podpowiem, że kolejnym zawodnikiem, którego wezmę pod lupę, będzie wybitny zawodnik, który jest na jednym zdjęciu z Julienem. Kto to? 😉

Profil Juliena na instagramie.

1 Comment
  • Renia
    8 lutego, 2019

    Dobry jest , świetny, 40 km długiego wybiegania tempem 3,32robi wrażenie musi się czuć jak ptak bo on po prostu lata nie biega ?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.