Evan Jager – szansa na medal

0 No tags Permalink 0

Mistrzostwa Świata trwają w najlepsze. Stadion Narodowy w Pekinie to arena walki na najwyższym poziomie. Usain Bolt zrobił robotę na 100 metrów. Nie ukrywam, że interesują mnie głównie konkurencje biegowe od 800 metrów wzwyż. Z każdym dniem przybywa rozgrywek finałowych. Dzisiaj odbędzie się pasjonujący finał na 3000 metrów z przeszkodami mężczyzn. Jak wiadomo jest to konkurencja zdominowana przez biegaczy z Kenii. Czy jest ktoś, kogo się obawiają? Jest, Amerykanin Evan Jager

Na początek zapraszam do obejrzenia biegu z tego roku (Paryż, 04.07.2015):
 

 

Evan Jager (urodzony 8 marca 1989 w Algonquin, Illinois) – amerykański biegacz długodystansowy. Jego specjalizacja to bieg na 3000 metrów z przeszkodami. Jest aktualnym rekordzistą Ameryki Północnej na tym dystansie. Od 2009 roku jest zawodowym biegaczem ze stajni Nike, jego trenerem jest Jerry Schumacher. Jeżeli ktoś interesuje się lekkoatletyką, to powinien znać tę sylwetkę. Długowłosy, wysoki, biały jak ściana 🙂 Jako nieliczny białoskóry biegacz nawiązuje równą walkę z koalicją biegaczy afrykańskich. Największe osiągnięcia tego zawodnika:

  • 6 miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie (3000 metrów z przeszkodami)
  • 5 miejsce na Mistrzostwach Świata w Moskwie (3000 metrów z przeszkodami)

Niektórzy sugerują, że Evan Jager stosuje niedozwolone środki, jednak to tylko plotki, bo nikt mu nic nie udowodnił. Zawodnik poprawia swoje rekordy życiowe w sposób stopniowy, więc wygląda wiarygodnie. Choć, po ostatnich aferach dopingowych trudno powiedzieć kto jest czysty, a kto bierze. Jednak dla mnie to taki Amerykański Bronisław Malinowski.
 
during day one of the 15th IAAF World Athletics Championships Beijing 2015 at Beijing National Stadium on August 22, 2015 in Beijing, China.
 
Profil Evana Jagera w bazie IAAF

Wracając do Mistrzostw Świata w Pekinie, Jager dobiegł na 2 miejscu w pierwszej serii eliminacyjnej. Czas na mecie to 8:41.51. Bez rewelacji, jednak pamiętajmy, że biegi eliminacyjne rządzą się swoimi prawami. Swoją drogą, zawodnicy pokonali ostatni kilometr w 2:35 i to z przeszkodami! W serii Evana biegł Yoann Kowal – Mistrz Europy z Zurichu. Po zaciętej walce odpadł z dalszej rywalizacji.
 

 
Do finału zakwalifikował się Krystian Zalewski, oto co powiedział po swoim biegu eliminacyjnym. Warto nadmienić, że jest jedynym zawodnikiem z Europy w finale. Powodzenia Krystian!
 
 
W biegu finałowym wystąpią:

  • 4 Kenijczyków (Birech, Kemboi, Kipruto, Kipruto)
  • 3 Amerykanów (Cabral, Huling, Jager)
  • 2 Algierczyków (Tabti, Bouchicha)
  • 2 Marokańczyków (Ezzine, Taleb)
  • 2 Etiopczyków (Amare, Nurgi)
  • Kanadyjczyk (Hughes)
  • Polak (Zalewski)

Faworytami są Kenijczycy, ale jak wiadomo, życiówki nie biegają. Wielu zawodników szlifuje formę pod ten jeden start i tutaj mogą wyskoczyć. Można spekulować, jakim rekordem życiowym legitymował by się Evan Jager, gdyby nie ten feralny upadek z Paryża.

Dzisiaj, godzina 15:15, zapraszam do oglądania. To będzie emocjonujący bieg!

Zdjęcie: Andy Lyons

 

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.