Buty treningowe powyżej 80 kg – wiosna 2018

4 No tags Permalink 0

Skoro tu jesteś, to znaczy, że szukasz butów treningowych powyżej 80 kg. Poniższy tekst pozwoli Ci dostrzec modele, których być może wcześniej nie widziałeś. Wbiegnijmy pewnym krokiem w przestrzeń butów premium, gdzie dominuje komfort i wysoka amortyzacja. Pamiętaj, coś za coś – ma to przełożenie na ceny, które do najniższych nie należą. Zasady są bez zmian: jedna marka = jeden model.

Zestawienie ma być czytelne. Mam świadomość,że każdy z nas ma inne oczekiwania, doświadczenia, budowę stopy, a to przekłada się na zróżnicowane czucie obuwia. Znalezienie optymalnych butów do biegania to nie jest taka łatwa sprawa. Dlatego postanowiłem wyselekcjonować po jednym modelu z każdego brandu. Jeżeli jakiejś marki nie ma, to oznacza, że ich produkty nie są godne uwagi.

W nagłówki widać podział  wagowy. Zdecydowałem się na taki krok, żeby to zestawienie miało realną wartość. Podzieliłem buty treningowe na dwie grupy:

Kontynuuję podział na dwie grupy amortyzacji: miękką i umiarkowanie miękką. Dodaję też wzmiankę na temat ewentualnej stabilizacji.

Widziałeś aktualne zestawienie butów startowych – wiosna 2018? Jeżeli nie, to kliknij TUTAJ.

Kolejność alfabetyczna


 

Asics Gel Nimbus 20

Waga: 303 g.

Drop: 10 mm.

Amortyzacja: umiarkowanie miękka.

Parę lat temu mówiło się, że Asics Gel Nimbus to taki Royce Rolls wśród butów do biegania. Czasy się zmieniają. Biegaczy z każdym rokiem przybywa, a konkurencja dynamicznie się rozwija. Marka Asics ma swoich miłośników, którzy kupują w ciemno kolejne generacje butów. Nimbus 20 to niezły produkt, warto go wziąć pod uwagę, ale nie zaryzykuję stwierdzenia, że deklasuję konkurencję. Cholewka jest średniej tęgości. Nie jest dopasowana ani luźna. Amortyzacja jest wyraźnie odczuwalna, pomiędzy piętą, a śródstopiem umieszczono plastik, który odpowiada za lekką stabilizację stopy. Czego mu brakuje? Dynamiki.

«Asics Gel Nimbus 20 w dobrej cenie.»


 

Adidas Energy Boost

Waga: 312 g.

Drop: 10 mm.

Amortyzacja: miękka.

Wciąż zdarza mi się biegać w poprzednim modelu, czyli Adidas Energy Boost 3 (odnośnik do recenzji). Amortyzacja jest wytrzymała, jak diabli, a cholewka piekielnie mocna. To jedna z wytrzymalszych par butów, jakie użytkowałem w swojej 14-letniej biegowej przychodzie! No dobra, następca, czyli model, który jest obecnie dostępny nie zbiera już tak dobrych opinii, ale według mnie ciągle jest warty uwagi. To ostatnia odsłona Energy Boost, bo zastępuję go Adidas SolarBoost. Ten drugi model to nowość, więc nie ma mowy o rekomendacji w ciemno. Jeszcze trochę wody upłynie zanim pojawią się wartościowe recenzje. Polecam ten model łowcom okazji, którzy mają możliwość przymiarki. Cholewka jest wąska (dopasowana), więc zalecam wziąć to pod uwagę. Amortyzacja jest miękka.

«Adidas Energy Boost w dobrej cenie.»


 

Brooks Levitate

Waga: 317,5 g.

Drop: 8 mm.

Amortyzacja: umiarkowanie miękka.

Przy tej marce miałem największy dylemat, bo oferuje dwa dobre modele. Zasady są jasne, więc mój wybór padł na Brooks Levitate. Wspomniany model jest na rynku od niedawna. Marka komunikuje, że Levitate wyróżnia się amortyzacją, która jest odporniejsza na zużycie. Oby to potwierdziło się w praktyce, bo jest to mocny argument za tym, aby nabyć te buty. Cholewka jest mocno dopasowana. Z czasem powinna dopasować się do kształtu stopy. Amortyzacja jest umiarkowanie miękka. Dodam, że to jeden ze sztywniejszych butów w zestawieniu, który jednocześnie nie utracił dynamice. Producent zastosował pionierski system (DNA AMP), który odpowiada za zwrot energii w trakcie biegu.

«Brooks Levitate w dobrej cenie.»


 

Hoka One One Bondi 5

Waga: 284 g.

Drop: 4 mm.

Amortyzacja: miękka.

Marka zdobywa coraz większą popularność w kraju i na świecie. Powyższy model jest w cieniu swojego „młodszego brata”. Tym bratem jest oczywiście – Clifton, który zbiera pozytywne recenzje od biegaczy z różnych kategorii wagowych. Nie wszyscy wiedzą o modelu Bondi, który jest dedykowany dla cięższych biegaczy. Hoka One One Bondi 5 ma wąską cholewkę. Nietypowa konstrukcja podeszwy oraz niski heel drop to znak rozpoznawczy marki. Jeżeli ktoś ma możliwość, to zalecam przymiarkę. Z czystej ciekawości, aby poczuć połączenie dużej ilości pianki oraz niewielkiej różnicy wysokości między piętą a śródstopiem. To kolejny kandydat idealny do rotacji obuwia. Wszystkich zaciekawionych odsyłam do tekstu (klik). Amortyzacja jest miękka, nie brakuje jej dynamiki. Ostrzegam przed zakupem butów tej marki w ciemno. Rozmiarówka jest dosyć nietypowa, więc trudno trafić we właściwy rozmiar.

«Hoka Bondi 5 w dobrej cenie.»

Kalenji Kiprun Long

Waga: 330 g.

Drop: 10 mm.

Amortyzacja: umiarkowanie miękka.

Kalenji Kiprun Long to model obuwia, który wyróżnia się w dwóch kategoriach. Po pierwsze, to najcięższe buty w zestawieniu. Ważą całkiem sporo, bo 330 g. Co ciekawe, kiedyś taka grama buta była normą w butach dedykowanych dla cięższych biegaczy. Czasy się jednak zmieniają. Drugi wyróżnik to cena – są najtańsze. Jeżeli ktoś nie dysponuje wysokim budżetem, to może wziąć te buty pod uwagę. Bywa tak, że to właśnie cena jest decydującym argumentem. Kalenji Kiprun Long ma dosyć wąską cholewkę – szczególnie w przodostopiu. Amortyzacja jest odczuwalna, ale mało sprężysta. Jeżeli ktoś potrzebuje amortyzowanych, a zarazem dynamicznych butów, to musi zastanowić się dwa razy. Buty posiadają lekką stabilizację – wszystko za sprawą plastikowej płytki.

«Kalenji Kiprun Long w dobrej cenie.»


 

Mizuno Wave Sky

Waga: 320 g.

Drop: 10 mm.

Amortyzacja: umiarkowanie miękka.

Zupełna nowość od japońskiej marki. Mizuno Wave Sky to brakujący element w segmencie premium. Co tu dużo pisać – Mizuno Wave Rider to bardzo dobry model butów, ale nie może konkurować poziomem amortyzacji z takimi modelami jak Nimbus, Vomero, Energy Boost. Warto wiedzieć, że Mizuno Wave Sky miał premierę na wiosnę 2018, więc jest to nowość. Dlaczego wspominam o tym modelu? Warto go brać pod uwagę przy zakupie. Szerokość cholewki umieściłbym gdzieś po środku. Myślę, że to atut, bo konkurencja dąży do dopasowania, a nie każdemu to odpowiada. Istnieje ryzyko, że cholewka jest nieco zbyt gruba. W lecie jest to minus, a w zimie plus. Amortyzacja jest miękka jak na Mizuno, ale w porównaniu z takimi modelami jak: Hoka One One Bondi 5 czy Nike Air Zoom Vomero 13 tak miękko już nie jest. Wszystko za sprawą sztandarowego systemu Wave. Wcześniej wspomniany system odpowiada też za stabilizację stopy.

«Mizuno Wave Sky w dobrej cenie.»


 

New Balance 1080 v8

Waga: 314 g.

Drop: 8 mm.

Amortyzacja: umiarkowanie miękka.

Doskonale pamiętam czasy, kiedy marka zmienia nazwę wszystkich modeli butów. Wcześniejszy podział miał niski potencjał marketingowy. Ciężko było spamiętać te liczby. New Balance 1080 doczekał się ósmej odsłony. To niezłe buty, ale do wybitnych trochę im brakuje. Cholewka gwarantuje sporo miejsca dla stopy. Amortyzacja jest umiarkowanie miękka. Czego brakuje tym butom? Dynamiki. Jeżeli szukasz obuwia do klepania kilometrów, to spokojnie możesz wziąć New Balance 1080 v8 pod uwagę.

«New Balance 1080 v8 w dobrej cenie.»


 

Nike Air Zoom Vomero 13

Waga: 306 g.

Drop: 10 mm.

Amortyzacja: miękka.

Nike Air Zoom Vomero to buty, który cieszą się niesłabnącą popularnością. Wielu biegaczy w ciemno sięga po kolejne generacje i nie narzekają. Z innym modelem tej marki (Pegasusem) jest podobnie. To nie może być przypadek. Ten model butów cieszy się pozytywnymi opiniami w moim najbliższym otoczeniu. Nie pamiętam żadnej negatywnej opinii. Z pewnością jest to model butów, który trzeba przymierzyć. Nie jest to problem, bo Nike zapewnia wysoką dostępność produktów. Nike Air Zoom Vomero 13 ma dosyć szeroką cholewkę. Zapewnia przy tym dobre trzymanie na poziomie sznurówki, więc ryzyko „latającej stopy” jest niewielkie. Amortyzacja zalicza się do tych miękkich. Buty nie utraciły na swojej dynamice – szczególnie na śródstopiu. Myślę, że to istotne dla osób, które szukają butów do wszystkiego (startów, zróżnicowanych treningów).

«Nike Air Zoom Vomero 13 w dobrej cenie.»


 

Saucony Triumph Iso 4

Waga: 306 g.

Drop: 8 mm.

Amortyzacja: umiarkowanie miękka.

W zestawieniu nie mogło zabraknąć butów Saucony. Jednocześnie mam świadomość, że ten model nie jest popularny w kraju. Zapewne wynika to z ograniczonej dostępności i wysokiej ceny. Jeżeli ktoś ma możliwość przymierzenia – zrobić to. Produkty tej marki są wysokiej jakości, ale nie są tanie. Wiem, że mnóstwo osób, które spróbowały, to zadowoleni użytkownicy. Saucony Triumph Iso 4 odznacza się cholewką, w której jest sporo miejsca. Nie jest mocno dopasowana.  Amortyzacja jest komfortowa, nie zalicza się do przesadnie miękkich. Jest dynamiczna, ma podobne właściwości do Nike Air ZoomVomero 13.

«Saucony Triumph Iso 4 w dobrej cenie.»

ModelWagaDropAmortyzacja
Asics Gel Nimbus 20 303 g 10 mm Umiarkowanie miękka
Adidas Energy Boost 312 g 10 mm Miękka
Brooks Levitate 317,5 g 8 mm Umiarkowanie miękka
Hoka One One Bondi 5 284 g 4 mm Miękka
Kalenji Kiprun Long 330 g 10 mm   Umiarkowanie miękka
Mizuno Wave Sky 320 g 10 mm Umiarkowanie miękka
New Balance 1080 v8 314 g 8 mm Umiarkowanie miękka
 Nike Air Zoom Vomero 13 306 g 10 mm Miękka
Saucony Triumph Iso 4 306 g 8 mm Umiarkowanie miękka


 

Podsumowanie

Długo siedziałem nad tym poradnikiem, a jeszcze dłużej myślałem nad jego zawartością. W międzyczasie zmieniłem kilka modeli, a efekty widać powyżej. Zestawienie to mieszanka klasyki z nowością. Jednym z podstawowych błędów, jakie popełniają biegacze, jest kategoryzowanie butów przed zakupem. Robią to nieświadomie. Wiele osób podejmuje decyzję przed samym zakupem, co często przekłada się na przeciętność. Wtedy do akcji musi wkroczyć specjalista, który będzie potrafił wyjaśnić, dlaczego warto spróbować. Każda marka ma swoje mocne i słabsze strony. Rynek butów był kiedyś bardziej stabilny i przewidywalny. Aktualnie pełno jest nowinek, które mają przyciągać nowych klientów. Czasem mam wrażenie, że zapomina się o starych użytkownikach! Nie od dziś wiadomo, że trudniej jest pozyskać nowego klienta niż utrzymać aktualnego.

Przypominam najważniejszą zasadę – przy zakupie podstawowego narzędzia biegacza najważniejsze jest TWOJE czucie butów. Możesz posiłkować się różnymi zestawieniami, recenzjami, ale finalnie decyzja należy do Ciebie. Jest tyle różnych butów, że każdy powinien trafić na model, który będzie optymalny. Drop, szerokość cholewki (długość, szerokość, wysokość, objętość), czucie amortyzacji (miękka, umiarkowanie miękka) – to podstawowe parametry, na które powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie butów.

Jak ktoś ma pytania dotyczące butów treningowych, to proszę o komentarze pod wpisem. Postaram się pomóc. Kontynuuje rolę wirtualnego asystenta. ?  

Wpis powstał na podstawie własnych doświadczeń oraz analizy rynku. Wykorzystałem ogólnodostępne materiały na stronach:

4 Comments
 • ssxtreme
  8 czerwca, 2018

  cześć. które buty z tego segmentu (i czy jakieś się nadają) można by polecić dla kogoś o wadze poniżej 6okg.

 • Michał
  29 czerwca, 2018

  Mam pytanie dotyczące Energy Boostów. Kupiłem sobie takie za niewielką cenę na wyprzedaży adidasa przez neta. Nie udało mi się nigdzie w lubelskich sklepach przymierzyć ich na próbę. Znalazłem tylko model supernova (były super) i ultra boosty (te mniej mi pasowały). Okazało się, że obydwa pasowały w rozmiarze 46 i w takim ostatecznie zdecydowałem się kupić Energy Boosty. Dojechały. No i dochodzę do pytania – czy one powinny tak pływać na piętach w czasie chodzenia i biegania. Wydają się być na rozmiar idealne, nawet delokatnie za ciasne po bokach. Z tyłu na siłę mały palec trudno wcisnąć, a efekt plywania podobny do tego jakby buty były dużo za duże. Ten model tak ma? To zasługa miękkiej podeszwy? Pomóż bo myślę czy je nie odesłać.

  • Paweł Wysocki
   29 czerwca, 2018

   Cześć Michał,

   Pływanie w okolicach pięty rozumiem jako brak stabilności i ruch => góra/dół? Jeżeli tak, to jest efekt latającej pięty i buty są źle dobrane. Stanowczo żaden poprawnie dobrany model butów tak nie ma.

   Pozdrawiam,
   Paweł

   • Michał
    29 czerwca, 2018

    Dzięki bardzo. Odsyłam.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.