
Buty startowe są jak sportowe samochody. W teorii wszyscy możemy je zakupić, ale nie każdy wykorzysta pełnie ich możliwości. Mało tego. Są biegacze, którzy myślą, że lżejsze buty, to lepszy wynik na mecie. Meta pełni rolę brutalnego weryfikatora. Przygotowałem aktualne zestawienie startówek (wiosna 2018). Postawiłem jasny cel: jedna marka = jeden model.
Myślisz o zakupie startówek? Przeczytaj ten tekst (klik), a być dostaniesz odpowiedź, czy to właściwy moment.
Zestawienie ma być maksymalnie użyteczne i czytelne. Mam świadomość, że każdy ma własne preferencje. Jeden woli obuwie twarde, a drugi miękkie. Jest to ścisłe powiązane z technologią, jaką wykorzystuje marka. Dlatego postanowiłem wyselekcjonować po jednym modelu z każdego brandu. Jeżeli jakiejś marki brakuje, to oznacza, że startowe modele butów nie zbierają dobrych opinii.
Pierwszy raz zastosowałem ranking miękkości amortyzacji, gdzie 1 oznacza model najbardziej miękki, a 5 twardy. Na koniec dodam, iż grupą docelową tego zestawienia są biegacze amatorzy.
Kolejność alfabetyczna
Adidas Adizero Adios
Waga: 226 gramów.
Drop: 10 mm.
Ranking amortyzacji: 5/5.
Chyba nikogo nie dziwi obecność tego modelu. Moim zdaniem to najlepszy model butów w tym zestawieniu. Oczywiście to subiektywne stwierdzenie, więc nie musicie się ze mną zgadzać. Chociaż potwierdza to rosnąca popularność wśród biegaczy. Na 13. Półmaratonie Warszawskim sporo osób zdecydowało się na start w tych butach. Nie słyszałem, żeby ktoś narzekał. Jeżeli chcesz przeczytać więcej, to odsyłam do testu (klik). Biegasz piątkę w okolicach 15 minut? Możesz przemyśleć zakup nieco agresywniejszego modelu: Adidas Takumi Ren 3 (192 gramów i 9 mm drop).
Adidas Adizero Adios w dobrej cenie.
Asics Gel Tarther 6
Waga: 160 gramów.
Drop 10 mm.
Ranking amortyzacji: 1/5.
Powyższy model to żadna nowość, ale nie wiedzieć czemu Asics Gel Tarther zniknął z Europejskiego rynku na kilka sezonów. Dochodziło do tak kuriozalnych sytuacji, że wyczynowi zawodnicy, którzy startowali w Japonii, przywozili kilka par tych butów. Na zapas. Tarther zbiera pozytywne recenzje od użytkowników. Muszę podkreślić, że to jeden z bardziej wymagających butów w tym zestawieniu. Mega dynamiczny. Jako ciekawostkę dodam, że Yared Shegumo zdobył złoty medal Mistrzostw Polski w Maratonie (Warszawa 2018), biegnąc właśnie w tych butach.
Asics Gel Tarther 6 w dobrej cenie.
Brooks Hyperion
Waga: 180 gramów.
Drop: 10 mm.
Ranking amortyzacji: 4/5.
Biegałem w innym modelu startowym od tej Amerykańskiej marki – Brooks T7 Racer. Brooks Hyperion jest jego nieoficjalnym następcą. Absolutnie mnie to nie dziwi, bo T7 Racer aż prosił się o odświeżenie. Poprzednik wyraźnie odstawał designem od konkurencji, a wiadomo, że wygląd to bardzo istotny element butów. Zawsze powtarzam, że buty mają biegać, a nie wyglądać, ale zachowania konsumenckie rządzą się swoimi prawami. Hyperion odrobił lekcje. Cholewka wygląda nieźle, a ponadto ponoć świetnie dopasowuje się do stopy. Piszę ponoć, bo nie miałem okazji ich przetestować. Najważniejsze, że to dynamiczne buty, które sporo wybaczają, więc niejeden biegacz może się do nich przekonać. Kwestia przymierzenia i porównania z konkurencją.
Brooks Hyperion w dobrej cenie.
Nike Air Zoom Elite 9
Waga: 224 gramów.
Drop: 8 mm.
Ranking amortyzacji: 3/5.
Ten model butów przeszedł w ostatnim czasie transformację. Ósma odsłona Elite to typowe buty treningowo-startowe. Odchudzona dziewiątka to raczej startówki, ale amortyzacji jej nie brakuje. Dynamiczny i relatywnie amortyzowany but.W związku z tym to kolejny bezpieczny wybór dla szerokiego grona biegaczy. Często można dostrzec ten model butów na nogach biegaczy. Nie słyszałem negatywnych opinii. Komentarze biegaczy wskazują, że trzeba zwracać uwagę na szerokość cholewki, która jest dosyć wąska. Część biegaczy wzdycha za świetnym Nike Zoom Streak 3. To idealny przykład, który pokazuje, że nie zmiany (ulepszenia) nie zawsze są na lepsze.
Nike Air Zoom Elite 9 w dobrej cenie.
Saucony Fastwitch 8
Waga: 183 gramów.
Drop: 4 mm.
Ranking amortyzacji: 2/5.
Saucony Fastwitch 8 to buty charakteryzujące się najniższym dropem w całym zestawieniu. Nie ma co się dziwić, ponieważ średnia różnica wysokości między śródstopiem, a piętą w butach Saucony to 8 mm. Kolejnym elementem wyróżniającym ten model jest zastosowanie stabilizacji. Jeżeli ktoś potrzebuje butów ze wsparciem, to powinien zacząć poszukiwania od tego modelu. Amortyzacja tej marki zalicza się raczej do grupy tych miększych. Jest to jeden z tych modeli, które są na moim celowniku. Biegasz piątkę w okolicach 15 minut? Możesz przemyśleć zakup nieco agresywniejszego modelu: Saucony Type A8 (167 gramów i 4 mm drop).
Saucony Fastwitch 8 w dobrej cenie.
Podsumowanie
Zakup butów startowych to nie jest łatwe zadanie. Pamiętajcie, że wykorzystujemy je w skrajnych warunkach. Im dłuższy dystans, tym większą rolę odgrywają. Warto poświęcić trochę czasu przed zakupem i przymierzyć kilka różnych modeli. Zakładam, że wybór może być trudniejszy, niż sądzicie. Jak ktoś ma pytania dotyczące butów startowych z kolekcji wiosna 2018, to proszę o komentarze pod wpisem. Postaram się pomóc.
Szybka porada na koniec: Im dłuższy dystans na zawodach, tym większy poziom amortyzacji w butach.
Zdjęcia: Sportografia, Sklep Biegacza.
25 kwietnia, 2018
jaka jest różnica między adizero adios a boston. w czym bostony są gorsze – niestety już je kupiłem w zeszłym roku. cz są gorsze od nike zoom elite 9. chodzi mi o robienie w nich interwałów na bieżni, biegów w 3zakresie i startów od 5 do 10km. pozdrawiam
25 kwietnia, 2018
Bostony są mniej dynamiczne. Ważą trochę więcej + brakuje trochę pianki Boost na śródstopiu. Przyznaję, że mi się bardzo szybko zużyły (czułem śródstopie).
Czy Bostony są gorsze od Elite? Tego by nie powiedział. Zasadniczo, jak dobrze Ci się w nich biega, to nie szukałbym dziury w całym. To wciąż dobre buty (Bostony).
Pozdrawiam,
Paweł
29 kwietnia, 2018
Bostony zaliczane są w zestawieniach Adidas do butów startowo-treningowych, pianki jest więcej przez co waga jest wyższa, adios to but stricte startowy.
4 września, 2019
Czy ważąc 82 kg i robiąc 10km w 45 min rozglądać się za startówkami czy ascis gel kayano będzie w sam raz?
16 września, 2019
Cześć Piotr,
Trudno powiedzieć na podstawie skrótowego opisu, ale w teorii powinno być OK.
Pozdrawiam,
Paweł
26 kwietnia, 2018
dzięki za odpowiedż. a startówki mizuno sayonara? pozdrawiam
4 lipca, 2018
Saucony Fastwitch 8
…a jaka jest Twoja opinia o tym modelu w kontekście startu w maratonie? Jestem pronatorem, dosyć szczupłym biegaczem, ale nie jakimś super szybkim. Maraton (3:09 życiówka) teraz jest plan polecieć ok. 3:00 z lekką nutką ataku na wynik poniżej. Do tej pory biegałem w bostonach
4 lipca, 2018
Cześć Apple,
Nie jestem zwolennikiem biegania maratonu w zbyt lekkich butach. Dlaczego? Ryzyko zmęczenia mięśniowego przeważa nad lekkością/dynamiką. Myślałeś nad:
– Brooks Ravenna 9?
– Asics Gel DS-Trainer 23?
Swoją drogą, dlaczego myślisz o zmianie Adidas Adizero Boston? Jeżeli w nich biega Ci się OK, to śmiało możesz przebierać w butach neutralnych.
Pozdrawiam,
Paweł