Buty treningowe do 80 kg – wiosna 2018

18 No tags Permalink 0

Buty treningowe to bez wątpienia najpopularniejsza kategoria obuwia biegowego. Komfort użytkowania oraz wytrzymałość to dominujące cechy treningówek. Przygotowałem aktualne zestawienie butów treningowych do 80 kg (wiosna 2018). Zasady są bez zmian: jedna marka = jeden model.

Zestawienie ma być maksymalnie użyteczne i czytelne. Mam świadomość, że każdy ma własne preferencje. Jeden woli miękkie obuwie, a drugi nieco sztywniejsze. Jest to ścisłe powiązane z technologią, jaką wykorzystuje marka. Dlatego postanowiłem wyselekcjonować po jednym modelu z każdego brandu. Jeżeli jakiejś marki brakuje, to oznacza, że treningowe modele butów nie zbierają dobrych opinii.

W nagłówki widzicie wzmiankę o wadze. Zdecydowałem się na taki krok, żeby to zestawienie miało realną wartość. Podzieliłem buty treningowe na dwie grupy wagowe:

  • do 80 kg.
  • powyżej 80 kg.

Oczami wyobraźni widziałem grupę biegaczy powyżej 80 kg, którzy poczuli się zmarginalizowani. 🙂

Nie będzie rankingu miękkości amortyzacji. W zamian stosuję podział na dwie grupy amortyzacji: miękką i umiarkowanie miękką. Pierwotnie myślałem nad przeciwstawnym podziałem: twarde vs miękkie, ale ten pierwszy przymiotnik może się źle kojarzyć. Twarde to są drewniane chodaki. Dodam też wzmiankę na temat ewentualnej stabilizacji.

Widziałeś aktualne zestawienie butów startowych – wiosna 2018? Jeżeli nie, a jesteś zainteresowany, to kliknij TUTAJ.
 

Kolejność alfabetyczna


 

Asics Gel Pulse 9

Waga: 325 gramów.

Drop: 10 mm.

Amortyzacja: umiarkowanie miękka.

Mam sentyment do tych butów, a właściwie do jego poprzednika. Mój debiut jako tester sprzętu biegowego miał miejsce prawie dekadę temu. Pierwszy przetestowany model to Asics Gel Stratus (klik). Aktualny model butów cieszy się sporą popularnością. Głównie za sprawą dobrego współczynnika: cena/jakość. Cholewka nie zalicza się do wąskich, jest sporo przestrzeni w przodostopiu. Amortyzacja jest umiarkowanie miękka. Przede wszystkim za sprawą systemu Gel na pięcie. Posiada plastikową płytkę pomiędzy piętą, a śródstopiem, która zapewnia lekką stabilizację.

«Asics Gel Pulse 9 w dobrej cenie.»


 

Adidas Supernova

Waga: 326 gramów.

Drop: 10 mm.

Amortyzacja: miękka.

Być może model ten nie cieszy się równie świetnymi opiniami, jak jego poprzednik, ale to wciąż komfortowy but treningowy. Adidas Supernova Glide 8 to wręcz rewelacyjny model. Wiele osób kupiło w ciemno jego następcę, a sam jestem jednym z nich. To dwa różne buty. Nie wszyscy byli zadowoleni. Niemniej to może być dobry wybór dla biegaczy ze szeroką stopą, którzy ważą poniżej 80 kg. Pomiędzy piętą, a śródstopiem zastosowano system Torsion, który odpowiada za lekką stabilizację.

«Adidas Supernova w dobrej cenie.»


 

Brooks Ghost 10

Waga: 294 gramów.

Drop: 12 mm.

Amortyzacja: umiarkowanie miękka.

Lubię te buty. Brooks Ghost to komfortowy towarzysz na spokojne rozbiegania. Trzyma fason od lat. Dawno temu przetestowałem siódemkę (klik), teraz biegam w dziewiątce, i bez wahania sięgnę po dziesiątkę. Wyraźna amortyzacja o średnim stopniu miękkości  – odpowiada mi. Cholewka nie jest ani szeroka, ani wąska. Rzekłbym średniej tęgości. Zdecydowanie polecam do przymiarki i ewentualnego zakupu.

«Brooks Ghost 10 w dobre cenie.»


 

Hoka One One Clifton 4

Waga: 215 gramów.

Drop: 5 mm.

Amortyzacja: miękka.

Wiele osób może być zaskoczona obecnością tego modelu w zestawieniu. Hoka Clifton zbiera sporo pozytywnych opinii. To fakt, że buty wyróżniają się na tle konkurencji. Moim zdaniem to idealny kandydat do rotacji obuwia. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do tekstu (klik), który opowiada, dlaczego warto mieć dwie pary butów biegowych. Clifton 4 posiada cholewkę zbliżoną do Ghosta 10. Nie jest specjalnie wąska ani szeroka – rzekłbym średnia krajowa. 😉 Amortyzacja zalicza się do miękkich. Na szczególną uwagę zasługują wysokość podeszwy oraz heel drop. Nie wszyscy mogą przerzucić się na ten model butów w trybie natychmiastowym. Istnieje ryzyko przeciążenia rozcięgna podeszwowego lub ścięgna Achillesa. Niemniej buty są godne uwagi. Miałem do czynienia z poprzednim modelem (klik) i nie ukrywam, że jestem ciekawy, jak sprawują się w akcji.

«Hoka One One Clifton 4 w dobrej cenie.»


 

Kalenji Kiprun Fast

Waga: 280 gramów.

Drop: 10 mm.

Amortyzacja: umiarkowanie miękka.

Kalenji stawia na intensywny rozwój własnych produktów. Znam filozofię marki. Kalenji Kiprun Fast zbiera masę pozytywnych opinii. Namówiłem kilku moich podopiecznych do zakupu i nie słyszałem, żeby ktokolwiek narzekał. Moim zdaniem to najlepszy wybór w kategorii: cena/jakość. Amortyzacja jest umiarkowanie miękka, ale wyraźnie odczuwalna. Kiprun Fast nie odstaje dynamiką od swoich lżejszych konkurentów. Cholewce bliżej do wąskiej niż szerokiej, ale nie napiszę, że jest wąska. Posiadają lekką stabilizację. Dobra opcja dla biegaczy, którzy poszukują komfortu za rozsądne pieniądze.

«Kalenji Kiprun Fast w dobrej cenie.»


 

Mizuno Wave Rider 21

Waga: 290 gramów.

Drop: 12 mm.

Amortyzacja: umiarkowanie miękka.

Nie opublikowałem żadnego testu bądź recenzji tego modelu butów. Jestem pewny, że w przyszłości to nadrobię. Kilka lat temu biegałem tylko w Riderach. Byłem ogromnym fanem sprzętu tej Japońskiej marki. Oferta obuwia biegowego jest na tyle szeroka, że nie sposób biegać we wszystkich dobrych butach! Jaki jest Mizuno Wave Rider? Umiarkowanie miękka amortyzacja. System Wave zapewnia pewną stabilizację, a ponadto jest odporny na zużycie. Jaka jest cholewka? Z pewnością nie jest szeroka. Nie jest również dopasowana, ale bliżej jej do węższej niż do szerszej. Przymierz, porównaj z innymi modelami, poczuj różnicę. Uwaga na szyszki pod piętą. Użytkownicy butów Mizuno wiedzą, co mam na myśli. 🙂

«Mizuno Wave Rider 21 w dobrej cenie.»


 

New Balance 890 v6

Waga: 255 gramów.

Drop: 6 mm.

Amortyzacja: umiarkowanie miękka.

Dobry wybór dla biegaczy poszukujących dynamiki i amortyzacji. Buty od wszystkiego – od rutynowego treningu po zawody na maksa. Amortyzacja jest umiarkowanie miękka. Cholewka mieści się w średniej rynkowej. Kompromis między dopasowaniem, a nadmiarem wolnej przestrzeni. Użytkownicy chwalą ten model butów za świetne trzymanie stopy.

«New Balance 890 v6 w dobrej cenie.»


 

Nike Air Zoom Pegasus 34

Waga: 255 gramów.

Drop: 10 mm.

Amortyzacja: umiarkowanie miękka.

Pegasus to model butów cieszący się największą popularnością wśród biegaczy w całym zestawieniu. Nieprzypadkowo, bo zbiera dobre recenzje. Sam odczuwam umiarkowanie miękką amortyzację, ale im ktoś więcej waży, tym bardziej może odczuwać miękkość. Szerokość cholewki porównywalna z takimi modelami butów jak: Rider, 890, Ghost, Ride. Więcej na temat Pegasusa napisałem w teście (klik).

«Nike Air Zoom Pegasus 34 w dobrej cenie.»


 

Saucony Ride 10

Waga: 269 gramów.

Drop: 8 mm.

Amortyzacja: umiarkowanie miękka.

Zabiegałem Saucony Ride 7 (klik). W aktualnym arsenale mam na stanie Ride 10, ale czekają na swoją kolej. Muszę zużyć wcześniejsze modele. Co tu dużo mówić, lubię tę markę. Dlaczego? Specjalizuje się w sprzęcie biegowym, a przez to dostarcza produkty wysokiej jakości. Nigdy nie zawiodłem się na Saucony. Ride 10 to model butów z umiarkowanie miękką amortyzacją. Cholewka zapewnia dobre trzymanie pięty i podbicia. W przedniej części jest trochę wolnej przestrzeni na palce. Jakbym miał porównać szerokość cholewki z innymi modelami, to Ride jest odrobinę szerszy. Kwestia przymierzenia i odczucia różnicy.

«Saucony Ride 10 w dobrej cenie.»


 

Under Armour Charged Bandit 3

Waga: 259 gramów.

Drop: 8 mm.

Amortyzacja: miękka.

Długo zastanawiałem się nad tym, czy umieścić buty Under Armour w zestawieniu. Finalnie stwierdziłem, że warto dać im szansę, ponieważ nie odstają od konkurencji. Na dodatek Under Armour coraz mocniej akcentuje swoją obecność w środowisku biegowym. Buty wyróżniają się miękką amortyzacją. To dobrze czy źle? Trudno powiedzieć, bo to zależy od preferencji użytkownika. Cholewka zalicza się do tych węższych, ale na brak miejsca w okolicach palców nie powinniście narzekać. Jedyne, co budzi moją wątpliwość to zapiętek, który jest dosyć agresywny. Jak ktoś miał problemy ze ścięgnem Achillesa, to powinien zwrócić na to szczególną uwagę. To kolejny model butów, który stawia na kompromis między komfortem (amortyzacją), a dynamiką.

«Under Armour Charged Bandit 3 w dobrej cenie.»

 

Podsumowanie

Rynek butów biegowych ma sporo do zaoferowania. Przekłada się to na mętlik w głowie, który może towarzyszyć doświadczonym biegaczom, a co powiedzieć początkującym. Zawsze powtarzam, że najważniejszą kwestią, jaką należy się kierować przy zakupie butów treningowych, są własne odczucia. Możesz posiłkować się różnymi zestawieniami, recenzjami, ale finalnie decyzja należy do Ciebie. Jest tyle różnych butów, że każdy powinien trafić na model, który będzie mi pasował. Drop, szerokość cholewki, czucie amortyzacji – to podstawowe parametry, na które powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie butów. Moim zdaniem dobór wygodnego obuwia jest kluczowy w kontekście czerpania przyjemności z biegania. To nic odkrywczego, bo w to właśnie w nich spędzamy najwięcej czasu. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na podjechanie do sklepu, gdzie możemy zestawić ze sobą kilka różnych par. Zakup online jest usprawiedliwiony tylko w jednym przypadku – kiedy kupujemy sprawdzony model.

Jak ktoś ma pytania dotyczące butów treningowych, to proszę o komentarze pod wpisem. Postaram się pomóc. Wejdę w rolę wirtualnego asystenta. 🙂

Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam udanych zakupów, które przełożą się na setki (a może tysiące?) wybieganych kilometrów.

18 Comments
  • Koz
    15 maja, 2018

    No to lecimy z pytaniami ??. Mam tzw nadpronacje Zmęczeniową. Idealne buty dla mnie to np brooks ravenna. Ale szukam obuwia treningowo startowego. Wiadomo, że bez przymiarki się nie obędzie ale chciałbym abyś mnie ukierunkowal na 2-3 modele. 35l/80kg/biegam od dwóch lat/42minNa10km

    • Paweł Wysocki
      16 maja, 2018

      Cześć,

      Myślę, że powinieneś przymierzyć (kolejność nieprzypadkowa):
      1) Asics DS-Trainer
      2) Brooks Launch
      3) Adidas Boston
      4) Mizuno Wave Hitogami

      Pozdrawiam,
      Paweł

  • Mxxx
    15 maja, 2018

    Apropo UA Charles bandit 3 to byłem chyba jedynym biegaczem, który biegł w tych butach na ostatnim maratonie w Lublinie. Biegacze nie uznają UA za swoją markę, a szkoda bo mi biega się znakomicie w tych butach. Rzeczwyście trzymanie pięty mogło by być lepsze bo już kilka razy mi uciekła na bok.

  • Dan
    16 maja, 2018

    Świetny wpis! Takich więcej… Mamy jeszcze kilka typów butów więc jest o czym pisać. Co bym zmodyfikował, to zamiast slownego określania „miękkości” amortyzacji wprowadził bym 4 lub nawet 6 stopniową skalę, która była by dobrym punktem odniesienia . Na pewno dodałbym skale amortyzacji z podziałem na piętę i śródstopie, wtedy pisząc o różnych typach butów była by między opisami korelacja. Coś jak na stronie solereview ale w dużym uproszczeniu. Mam też pytanie, co myślisz o marce altra? W ten segment o którym piszesz wpasuje się chyba model escalante. I czy nie warto też pisać właśnie o takich niszowych u nas markach?

  • karol.rolek
    17 maja, 2018

    Przez 2-3 lata biegałem w Supernova Glide 8 i były po prostu KOSMOS! W tym roku przeszedłem na pewien model UnderArmour i trochę lipa, zresztą nawet zaczęły się pruć miejscami po 5 miesiącach użytkowania, stopa gotuje się. Jeszcze tego lata planuję wrócić do sprawdzonych bucików 🙂

    • Paweł Wysocki
      18 maja, 2018

      Karol,

      Spróbuj Saucony, serio. 😉

      Pozdrawiam,
      Paweł

      • karol.rolek
        18 maja, 2018

        musiałbym najpierw wziąć do ręki ten model, założyć na stopę i poczuć. Już tego błędu nie chcę popełnić 😀 Chociaż też nie jest powiedziane, że po jednym przymierzeniu będę wiedział czy to dla mnie.

        • Paweł Wysocki
          18 maja, 2018

          To właśnie sugeruję – przymiarkę i odczucie, co mam na myśli. 🙂

      • Kamil
        18 maja, 2018

        Potwierdzam, radzę spróbować Saucony! Ja pobiegłem ostatnio Maraton Lubelski w Saucony Freedom ISO i same zalety: lekkość, dynamika i wystarczająca amortyzacja. Wygody butów i braku ewentualnych niemiłych niespodzianek z ich strony byłem pewny już po pierwszych 2 krótkich rozbieganiach, stąd zaryzykowałem ich wybór na maraton, pomimo łącznego wybiegania w nich dwudziestu kilku kilometrów łącznie. Opłaciło się, ponieważ w porównaniu do Supernova Glide 8, w których dotychczas biegałem dłuższe wybiegania i maraton i nic złego na nie też nie mogę powiedzieć, to Saucony Freedom daje lepszą dynamikę. Oczywiście, każdy musi znaleźć swój model pod swoje „widzimisię”, ale wśród modeli Saucony można naprawdę odszukać porządne wsparcie.

  • ssxtreme
    17 maja, 2018

    czy biegał ktoś w brooks levitate? co to za but? a może w aduro brooksa? a mizuno wave knit r1. Paweł wróć do raportu treningowego jak w 2014roku. inspirujące. pozdrawiam

    • Paweł Wysocki
      18 maja, 2018

      Brooks Aduro jest bardzo podobny do Brooks Ghost, więc uważam, że to bezpieczny zakup. Nie biegałem w Brooks Levitate, ale sprawia wrażenie podobnego do Glyceriny. Brooks podaje, że jest mega odporny na zużycie. Sam myślę nad innym modelem od tej marki: Revel, ale zniechęca mnie drop i skupienie amortyzacji na pięcie (nie potrzebuje).

      Gratulacje za bieg Koziołka! 😉

      Pozdrawiam,
      Paweł

  • ssxtreme
    18 maja, 2018

    dzięki. jak zwykle cenne porady o sprzęcie. powodzenia na bieżni.oby zdrowie dopisało

  • Marcin
    4 czerwca, 2018

    Chciałbym podczepić się nieco pod wątek „Kalenji Kiprun Fast”… i dopytać o Twoje zdanie odnośnie Kalenji Kiprun Long. Dla kogo ten model? Kiedy zdecydować się na long, kiedy na fast. Czy to kwestia dystansów czy też celów treningowych?
    Przez ostatni rok biegałem dystanse 10 km i półmaraton w średnim tempie 4:50-5:15 używając głównie Adidas Questar Boost. Wybiegałem 800 km w tych butach i jedyne co mogę powiedzieć, że powinienem się z nimi rozstać jakieś 200 km temu 😉 Teraz zmieniam lekko profil na trial/góry i zastanawiam się nad podstawowym butem do treningów na asfalt oraz na sporadyczne starty – przecież lubelskie dychy to obowiązek.

    • Paweł Wysocki
      5 czerwca, 2018

      Cześć Marcin,

      Nie napisałeś jednej ważnej informacji – ile ważysz? To w masie ciała, a nie celach treningowych/dystansach upatrywałbym kluczowego czynnika, co będzie najlepsze.

      Pozdrawiam,
      Paweł

      • Marcin
        5 czerwca, 2018

        Cześć Paweł… 76kg przy 180 cm

  • Karol
    6 czerwca, 2018

    Drogi Pawle, mam pytanie. Aktualnie rewelacyjnie biega mi się w Pegasus 33. Czy zakup new balance 890 V6 jako kolejnej pary to dobry pomysł?

    • Karol
      6 czerwca, 2018

      Waga 62kg 178cm

      • Paweł Wysocki
        6 czerwca, 2018

        Cześć Karol,

        Musisz przymierzyć i sprawdzić. Buty zbierają dobre recenzje, ale nie ma pewności, że przypasują Ci w 100%. 🙂

        Pozdrawiam,
        Paweł

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.