11 sposobów na udany start w półmaratonie *niespodzianka*

5 No tags Permalink 0

Sezon biegowy w pełni. Dystans półmaratoński cieszy się sporą popularnością. W związku z tym wydarzeniem przygotowałem praktyczny poradnik. Tekst jest adresowany do wszystkich biegaczy. Myślę, że niezależnie od poziomu zaawansowania każdy znajdzie coś dla siebie. Półmaraton to bieg długi, zatem jest miejsce na popełnienie wielu błędów. Warto maksymalizować szanse na dobry wynik. Jestem pewny, że przygotowania do biegu nie były łatwe i kosztowały Was sporo energii. Nie zmarnujcie tego na ostatniej prostej.
 

Zadbaj o sen

Wyśpij się! Sen to podstawowy środek regeneracji naszego organizmu. Musisz wiedzieć, że kluczowa jest noc z piątku na sobotę. Często bywa tak, że w ostatnią noc przed startem mamy problemy ze snem. Emocje robią swoje! Dlatego zadbaj o odpowiednią dawkę snu w przeddzień.

Sprawdzone menu
 

Wiesz, co jesz

W ostatnich dniach przed startem postaw na sprawdzone menu. Nie eksperymentuj w kuchni. Na to przyjdzie czas po zawodach. W sobotę zrezygnuj z produktów bogatych w błonnik. Czwartek i piątek to kluczowe dni w procesie ładowania węglowodanami. W sobotę bądź ostrożny i nie przesadzaj! Przejadanie się w przeddzień biegu może mieć negatywne konsekwencje. Nie chcesz szukać toitoi’a na trasie, prawda? Nie zapomnij o optymalnym nawadnianiu się.
 

Odpoczywaj aktywnie

Często bywa tak, że biegacze nie wiedzą, jak należy aktywnie odpoczywać. Jedni nie robią kompletnie nic, a drudzy biegają tyle samo co zwykle. Łapanie świeżości jest bardzo ważne, ale nie przesadzaj. Kilka dni przerwy wolnych od biegania to nie jest dobry pomysł. Musisz odpoczywać aktywnie. Wierzę, że w środę zrobiłeś ostatni trening jakościowy. Czwartek powinien być wolny. W piątek zalecam przebiec kilka spokojnych kilometrów. W sobotę działaj wedle samopoczucia. Jednym biega się lepiej po dniu wolnym, a drugim po lekkim rozruchu.

DzieńCo robić?
Czwartek wolne
Piątek Spokojne wybieganie do 8 km
Sobota Rozruch / wolne

Skarpety kompresyjne
 

Nie eksperymentuj ze sprzętem

Targi EXPO zawsze mają coś do zaoferowania. Szeroka oferta oraz atrakcyjne ceny przekonują do zakupu. Musisz na to uważać! Start w półmaratonie to nie jest dobry moment na testowanie nowych butów, czy opasek kompresyjnych. Pamiętaj o tym!
 

Śniadanie przed startem

Kisiel, kanapki z dżemem, kanapki z nutellą? Wszystkie propozycje są dobre pod warunkiem, że próbowałeś tego wcześniej. Przypomniała mi się taka anegdota, którą opowiedział mi kolega, który jest trenerem: „słuchaj, zadzwoniłem do Grześka (zawodnika), żeby zapytać Go, co je na śniadanie. On mi spokojnie odpowiedział, że właśnie gotuje parówki…” 😉 Jeżeli masz podobne pomysły, to przypominam mój tekst: Śniadanie przed dychą.

Rozgrzewka
 

Pamiętaj o rozgrzewce

Prawidłowa rozgrzewka to fundament udanego biegu. Nie wiesz, jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka? Przeczytaj ten tekst: Rozgrzewka przed zawodami. Pamiętaj też o odpowiednim ustawienie się na starcie. Bądź punktualny! Unikaj nieprzewidzianych sytuacji. Ostatnią rzeczą, jaką chcesz to start, jako ostatni zawodnik.
 

Zapanuj nad emocjami!

Nie spal biegu! Pierwsze 5 kilometrów pokonaj o 20-25 sekund (5 sekund na każdy kolejny kilometr) wolniej od zakładanego tempa. Nie chcesz skończyć jak ja na Półmaratonie Rzeszowskim? Polecam naukę na cudzych błędach. Oczywiście są od tej zasady wyjątki – na przykład Półmaraton Warszawski, ale ma to ścisły związek z profilem trasy.


 

Kontroluj tempo

Prawie każdy uczestnik biegu planuje określone tempo. Odcinek między 5, a 16 kilometrem to czas na pilnowanie i trzymanie zakładanego tempa. Wynik na mecie nie bierze się z kosmosu. Jeżeli na tym odcinku pobiegniesz za wolno lub za szybko, to z pewnością odbije się to na końcowym wyniku.
 

Nawadniaj się w trakcie wyścigu!

Punkty z wodą są umiejscowione co 5 kilometrów. Wykorzystaj to! Na każdym punkcie bierz łyczek wody. Mały! Nie opijaj się, bo to grozi kolką. Nawodniony organizm pracuje efektywnie. Odwodnienie to wróg biegacza.
 

Sięgnij po dodatkową energię

Często pada pytanie, czy warto brać żel na półmaraton? Moim zdaniem warto. Najlepiej między 10, a 12 kilometrem. Dlaczego? Jeżeli nie przeszarżowaliście z tempem, to na tym etapie biegu wszystko powinno być pod kontrolą. Musicie pamiętać, że wciągnięty żel nie działa natychmiastowo. Dopiero po 15-20 minutach poczujecie bonusową energię. Jest to działanie profilaktyczne. Każdy, kto przeżył kryzys energetyczny, ten wie, że pojawia się on niczym grom z jasnego nieba. W ułamku sekundy nogi zamieniają się w ołowiane kołki i nie chcą współpracować. Zupełnie jakbyśmy wyciągali wtyczkę z gniazdka. Po tym kryzysie nawet trzy żele naraz nie postawią Cię do pionu! Musztarda po obiedzie… 😉
 
Zachęcam do przeczytania poradnika na temat żeli energetycznych.

 

Nie kalkuluj

Nogi Cię niosą? Czujesz, że zakładane tempo jest zbyt wolne? Doskonale! Lepiej być nie może. Tak czy siak, przestrzegam Cię przed przesadnym forsowaniem tempa w stylu polskiej husarii. Trzymaj się założeń do 16 kilometra, a potem rób swoje – przyspieszaj. Rozpędzaj się stopniowo z każdym kilometrem. Na tym etapie każdy czuje trudy biegu. Przestrzegam Cię przed nagłym rwaniem tempa. Takie działanie to prowokowanie kryzysu.
 

Meta

Wierzę, że pobiegłeś na miarę oczekiwań. Moje gratulacje! 🙂
 

 

Taktyka na Półmaraton Lubelski

Tegoroczna trasa nie jest zła, ale wszystko zależy od perspektywy. Trzeba mieć świadomość, na co można sobie pozwolić. Jeżeli ktoś trenuje kilkanaście tygodni z myślą o najszybszym półmaratonie w życiu, to nie jest to niemożliwe, ale z pewnością są szybsze trasy. Pamiętajcie, że ukształtowanie terenu oraz temperatura to dwa istotne czynniki, które mają bezpośredni wpływ na końcowy wynik. Nie mamy wpływu na pogodę, ale zawsze możemy wybierać start w takim terminie, gdzie zachodzi wysokie prawdopodobieństwo sprzyjających warunków. Trasa to nasz świadomy wybór, bo większość organizatorów podaję przebieg i profil areny zmagań z wyprzedzeniem. Ogólnie jestem zdania, że zapisy i krótka informacja na temat ukształtowania trasy powinny być podane równocześnie. Niestety, często bywa tak, że mapa podawana jest z dużym opóźnieniem, co powoduje niepotrzebne napięcia w mediach społecznościowych.

No dobra, ale do rzeczy, jak oceniam tegoroczną trasę Drugiego Półmaratonu Lubelskiego? W ubiegłym roku sygnalizowałem (klik), że trasa jest dosyć wymagająca. W tym roku łatwiej nie będzie. Tak mi się wydaje. Moim zdaniem to świetna trasa dla biegaczy, którzy lubią ściganie się. Umiejętne rozłożenie sił będzie kluczowe, aby zająć wartościowe miejsce w klasyfikacji końcowej. Może być tak, że biegacz z nieco słabszym przygotowaniem wyprzedzi mocniejszego. Wszystko za sprawą SKUTECZNEJ taktyki.

Każdy biegacz powinien mieć ułożone w głowie założenia taktyczne. Trasa posiada dwa punkty, na które należy zwrócić uwagę:

 • podbieg między 6, a 7 kilometrem (uwaga, w wąwozie będzie wąsko i mogą tłoczno – sporo ludzi tam spaceruje).
 • łagodny, ale długi podbieg między 10, a 13 kilometrem.

Ulice Roztocze oraz Bohaterów Monte Cassino też mają wzniesienia, ale nie są na tyle groźne, żeby to podkreślać. Nie oszukujmy się, ale na tym etapie zmęczenia będzie czuć każdą górkę. Na szczęście od zbiegu z Wileńskiej do mety jest właściwie z górki. Kto okaże się na tyle sprytny i zachowa trochę sił, to będzie mógł przetestować psychikę rywali.

Mogę Wam dać ogólne rady:

 • zacznijcie ostrożnie, aby móc walczyć w drugiej części dystansu.
 • na podbiegach nie trzymajcie kurczowo tempa. To normalne, że stracicie trochę czasu, ale na zbiegach zawsze można coś nadrobić.
 • unikajcie szarpanego. Na zbiegach nie wyciągajcie kroku za wszelką cenę.
 • nawadniajcie się, bo ma być dosyć ciepło.
 • pamiętajcie o dodatkowej energii.

Trasa jest pagórkowata, a to sprzyja problemom z pasmem biodrowo-piszczelowym. Mam szczerą nadzieję, że półmaraton nie rozpocznie sezonu na tę kontuzję (klik). Zapisy pokazują, że tysięczny numerek pękł. Ciekawe, czy frekwencja na mecie będzie podobna do tej z ubiegłego roku. Pierwsza dycha zanotowała ponad 20% spadek, co było odczuwalne.

Na koniec dodam, że jak komuś zależy na walce z czasem, to powinien wybrać imprezę, gdzie indziej. Sam wybieram się do Krakowa, bo po pierwsze trasa jest dosyć płaska, a pod drugie mam nadzieję, że będę miał z kim biegać. Powodzenia!

5 Comments
 • Kuba
  Kwiecień 1, 2016

  W zeszłym roku to był mój debiut na tym dystansie, ale nie byłem super zachwycony, choć dystans jest super. Nei tak obciążający jak maraton, a jednak trzeba trochę pokombinować i wymaga już czegoś więcej niż tylko szybkości czy wytrzymałości. Już się nie mogę doczekać Chełmskiego.

  • Paweł Wysocki
   Kwiecień 2, 2016

   Też myślę o Półmaratonie w Chełmie, ale moja aktualna sytuacja z nogą nie pozwala na planowanie! Mam nadzieje, że wypali 🙂 Mam porachunki z trasą.

   Pozdrawiam,
   Paweł

 • Jowi
  Kwiecień 2, 2016

  Paweł, jak zwykle trafiasz w punkt z tekstami. Bardzo się przydają. Dzięki! 🙂

 • ss
  Październik 10, 2018

  jak zwykle ciekawy wpis.
  rok temu miałem pobiec połówkę i kontuzja
  w tym roku najpierw antybiotyki a potem kontuzja- widzę na dłużej
  zna ktoś dobrego fizjoterapeutę. mam dosyć już tych warszawskich specjalistów
  za tydzień robię usg i coś dalej muszę z tym zrobić na miejscu w lublinie
  z góry dzięki
  oby nikt nie miał tyle,, szczęścia”co ja. albo głupoty w treningu

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.