Wyższa półka butów do biegania – wiosna 2017

3 No tags Permalink 0

Mamy drugą połowę kwietnia. Chciałoby się powiedzieć, że wiosna w pełni, ale temperatura tego nie potwierdza. Niemniej jednak warunki do biegania są sprzyjające, należy jedynie pamiętać o odpowiednim ubiorze. W tym miesiącu rozgrywane są największe biegi w kraju. Wszystko to przekłada się na ponadprzeciętne obroty w sektorze handlowym 'bieganie’. Dzisiaj będę przybliżał proponowane modele butów z segmentu E, czyli tego najbardziej luksusowego. Co oznacza dla biegacza luksus? Przeważnie doskonałą amortyzację oraz mnogość systemów, których przeciętny Kowalski i tak nie rozumie. Za wysoką ceną równolegle idzie marketing, ponieważ należy przekonać biegacza, że produkt jest wart tej ceny. W tym wpisie nie będę rozprawiał nad tym, czy 500 zł i więcej to dużo za buty do biegania. Budżet domowy to prywatna sprawa każdego biegacza i nic mi do tego. Rynek dyktuje ceny, a z moich obserwacji wynika, że stopniowo, ale konsekwentnie owe ceny są coraz wyższe. Jakby nie było popytu, to odpowiedzcie sobie sami, co by się działo.

Jak zwykle przypominam podstawowy, którymi powinien się kierować każdy biegacz. Zawsze mierz obuwie przed zakupem! Pozwoli Ci to uniknąć przykrych konsekwencji w trakcie aktywności. Mam nadzieję, że wiecie, jak dobierać prawidłowo buty do biegania, ale jeżeli jest inaczej, to zachęcam Was do zadawania pytań w komentarzach. Poniższe modele butów cechują się dobrą amortyzacją. W związku z tym są dla każdego biegacza niezależnie od jego wagi. Ma to bezpośredni wpływ na dynamikę – nie szukajcie w tej kategorii dynamicznych butów. Nie można mieć wszystkiego.

Buty do biegania - wiosna 2017
50%

Podział na cztery segmenty cenowe:

 • segment B, niższa półka, budżet do 200 zł. (kliknij, aby przejść do wpisu)
 • segment C, średnia półka, budżet do 300 zł. (kliknij, aby przejść do wpisu)
 • segment D, średnia-wyższa półka, budżet do 500 zł. (kliknij, aby przejść do wpisu)
 • segment E, wyższa półka, budżet powyżej 500 zł. (kliknij, aby przejść do wpisu)
 • Tradycyjnie możecie się spodziewać maksymalnie dwóch modeli butów danej marki. Oczywiście nic na siłę. Poradnik obejmuje buty uniwersalne, czyli te dedykowane na twarde nawierzchnie. Do dzieła!
   

  Adidas Ultra Boost

  Reklamowany jako najlepszy but biegowy na świecie. Specjaliści od marketingu nie śpią. Biegacze stwierdzili, że to dobre buty, ale żeby zasłużyć na miano najlepszych na świecie to za mało. Amortyzacja Adidas Ultra wykonana jest w 100% z pianki Boost. W konsekwencji śmiało mogę napisać, że buty zaliczają się do kategorii miękkich. Pianka Boost gwarantuje trwałość amortyzacji. Podobnie jest z gumowym bieżnikiem (system: strech web outsole), który jest odporny na ścieranie. Cholewka ze zintegrowanym językiem jest dosyć dopasowana, na co powinni zwrócić uwagę biegacze, którzy mają szeroką stopę. Może okazać się, że buty będą zbyt wąskie. Podniesiony zapiętek nie prowokuje problemów ze ścięgnem Achillesa – biegam w Adidas Energy Boost 3 i trzyma stopę bez zarzutów. Myślę, że wysoka cena i ograniczona dostępność tego modelu butów przekładają się na niewielką popularność wśród biegaczy. A może to sprawa dopasowanej cholewki?

  Waga obuwia: 304 g (rozmiar 42.5 EU). | 266 g (rozmiar 38.5  EU). [po lewej stronie waga buta męskiego, a po prawej damskiego]

  Heel drop: 10 mm.

  Buty męskie w dobrej cenie. | Buty damskie w dobrej cenie.


   

  Adidas Energy Boost 3

  Biegam w tym modelu i niebawem będę mógł opublikować test. Tymczasem odsyłam Was do recenzji. Lubię biegać w tych butach, odpowiadają mi ich właściwości. Amortyzacja nie jest tak miękka, jak w przypadku modelu Ultra, a wszystko za sprawą materiałów, z jakich została wytworzona: 80% pianki boost i 20% pianki EVA. Podeszwa zewnętrzna jest odporna na ścieranie. Przyznaję, że jestem zaskoczony trwałością tej gumy. W mojej opinii bieżniki Adidasa są najtwardsze na rynku. Podobnie jak w modelu Adidas Ultra Boost uczulam na wąską cholewkę. Na początku przygody z tym modelem miałem obawy, że kupiłem zbyt małe buty. Jednak po jakimś czasie wszystko się ułożyło.

  Waga obuwia: 306 g (rozmiar 42.5 EU). | 266 g (rozmiar 38.5  EU).

  Heel drop: 10 mm.

  Buty męskie w dobrej cenie. | Buty damskie w dobrej cenie.


   

  Asics Gel Nimbus 19

  Jeszcze parę lat temu obuwie biegowe tej Japońskiej marki były bardzo pożądane. Asics dosłownie dystansował konkurencję. Biegacze polecali te buty w ciemno, co skutkowało tym, że ktoś jeszcze nie biegał, ale już wiedział, że chce zakupić Asicsy. W ostatnim czasie trochę się pozmieniało. Rynek przyspieszył i mam wrażenie, że ta Japońska marka dostał lekkiej zadyszki. Wciąż ma się nieźle, ale bywało zdecydowanie lepiej. Asics Gel Nimbus uchodził za Royce Rolls’a wsród obuwia biegowego. Przez wiele lat był jednym z najdroższych butów do biegania na rynku (obok Kayano). Jakie opinie ma obecnie? Posiada bardzo dobrą amortyzację, która nie jest ani wybitnie miękka, ani sztywna. Wszystko za sprawą miękkiego systemu Gel, który znajduje się pomiędzy sztywniejszymi piankami EVA oraz Flytefoam. Jeżeli chodzi o cholewkę, to ma opinię wąskiej (dopasowanej) i niskiej w podbiciu. Bieżnik wykonany jest z gumy AHAR+, która jest odporna na ścieranie. Dacie wiarę, że system Gel jest obecny na rynku od lat 80 ubiegłego wieku? 😉

  Waga obuwia: 320 g (rozmiar 43 EU). | 260 g (rozmiar 39  EU).

  Heel drop: 10 mm.

  Buty męskie w dobrej cenie. | Buty damskie w dobrej cenie.


   

  Asics Gel Kayano 23

  Wielu biegaczy zaopatruje się w ten model butów od lat. Ma bardzo podobną amortyzację do opisanego powyżej Nimbusa. Jednak są to buty dedykowane dla innego typu odbiorców. Po pierwsze, cechuje się dosyć szeroką cholewką oraz nieco wyższym podbiciem. Po drugie, Kayano dedykowany jest dla biegaczy, którzy potrzebują stabilizacji. Podeszwa zewnętrzna jest odporna na ścieranie podobnie jak w przypadku Asics Gel Nimbus. Co ciekawe, jest odrobinę lżejszy pomimo obecności systemów odpowiedzialnych za wsparcie.

  Waga obuwia: 310 g (rozmiar 43 EU). | 250 g (rozmiar 39  EU).

  Heel drop: 10 mm.

  Buty męskie w dobrej cenie. | Buty damskie w dobrej cenie.


   

  Brooks Glycerin 14

  Z moich obserwacji wynika, że popularność tej marki w Polsce stoi w miejscu. Przyznaję, że Brooks robi dobre buty do biegania, ale połączenie ograniczonej dostępności z wysokimi cenami  nie sprzyja rozwojowi. Budowanie świadomości marki to kosztowny, długotrwały i pracochłonny proces. Brooks Glycerin 14 cechuje się dosyć szeroką cholewką. Wiem, że wiele osób poszukuje dosyć szerokich butów z podbiciem, które nie będzie ich uciskało. Te buty powinny spełnić te wymagania. Amortyzacja jest dosyć miękka. Podeszwa wewnętrzna oparta na Super DNA jest nieco mniej trwały od systemów amortyzacji Asics’a lub Adidasa. Bieżnik jest wytrzymały, więc powinien sprostać wymaganiom biegacza wagi ciężkiej.

  Waga obuwia: 301 g (rozmiar 43 EU). | 269 g (rozmiar 39  EU).

  Heel drop: 10 mm.

  Buty męskie w dobrej cenie. | Buty damskie w dobrej cenie.


   

  New Balance 1080v7

  Jak pewnie zauważyliście Brooks, New Balance, Nike, Saucony to brandy zza Oceanu. Rynek biegowy w Ameryce jest na tyle rozwinięty, że te wszystkie marki mają dogodny ekosystem do rozwoju. Mało tego! Muszą się rozwijać, bo w innym przypadku zostaną zgniecione przez rozpędzoną konkurencję. Powyższy model butów jest dosyć świeży. New Balance 1080v7 specyfikacją przypomina Brooks Glycerin 14. Czytałem opinię użytkowników i muszę napisać, że są przeciętne. Amortyzacja jest umiarkowanie miękka. Cholewka sklasyfikowana jest pośrodku, jeżeli chodzi o szerokość. Buty są raczej wysokie w podbiciu. Bieżnik nie uległ zmianie jak od poprzedniego modelu, więc nie powinien się przedwcześnie zużyć. Warto przymierzyć ten model, ale koniecznie porównajcie je z konkurencją.

  Waga obuwia: 309 g (rozmiar 43 EU). | 261 g (rozmiar 39  EU).

  Heel drop: 8 mm.

  Buty męskie w dobrej cenie. | Buty damskie w dobrej cenie.
   

   

  Nike Air Zoom Vomero 12

  W mojej opinii to najpopularniejszy model z tego segmentu. Dlaczego? Rozpoznawalna marka z ogromną dostępnością, przyzwoita cena i jeszcze lepsza jakość. Nike Air Zoom Vomero to najlepiej amortyzowane buty z łyżwą. Podobnie jak w Nike Zoom Pegasus 33 producent zastosował dwie poduszki powietrzne – na pięcie i śródstopiu. Vomero są dosyć miękkie, ale nie najmiększe w segmencie E. Cholewka mieści się pośrodku w skali szerokości, więc powinna pasować szerokiej grupie biegaczy. Bieżnik zużywa się szybciej od tych konkurencyjnych, ale jest wystarczający, żeby zbiegać buty na maksa.

  Waga obuwia: 334 g (rozmiar 43 EU). | 267 g (rozmiar 39  EU).

  Heel drop: 10 mm.

  Buty męskie w dobrej cenie. | Buty damskie w dobrej cenie.


   

  Saucony Ride 9

  W zestawieniu znalazły się dwa modele butów Saucony – nieprzypadkowo. Pierwszy z nich, czyli Ride 9 może być wykorzystywany przez cięższych biegaczy na treningach jakościowych i zawodach. Dlaczego? Ponieważ są najlżejsze w całym segmencie. Amortyzacja jest umiarkowanie miękka. Cholewka jest wąska, więc musicie brać to pod uwagę.  Bieżnik nie odbiega jakością od innych marek w tej cenie. Biegałem w Saucony Ride 7 i byłem zadowolony, a z tego, co się orientuję, numer 9 zbiera podobne recenzje. W przypadku lekkich biegaczy to może być dynamiczny but treningowy.

  Waga obuwia: 264 g (rozmiar 43 EU). | 232 g (rozmiar 39  EU).

  Heel drop: 8 mm.

  Buty męskie w dobrej cenie. | Buty damskie w dobrej cenie.


   

  Saucony Triumph Iso 3

  Kolejnym modelem butów Amerykańskiej marki Saucony jest Triumph Iso 3. To klasyczne buty treningowe, które są typowe dla tego segmentu. Szeroka cholewka oraz dosyć miękka amortyzacja (w szczególności na pięcie), to ich znak rozpoznawczy. Na całej długości podeszwy zewnętrznej zastosowano gumę odporną na ścieranie. Mam świadomość z ograniczoną dostępnością tej marki w kraju, ale już traficie na sklep, który ma je w swojej ofercie, to polecam wziąć je pod uwagę. Chcę wyjaśnić, co oznacza skrót Iso w nazwie buta. Otóż Isofit to system, który znajduję się w cholewce i odpowiada za idealne dopasowanie cholewki do stopy.

  Waga obuwia: 298 g (rozmiar 43 EU). | 260 g (rozmiar 39  EU).

  Heel drop: 8 mm.

  Buty męskie w dobrej cenie. | Buty damskie w dobrej cenie.


   

  Podsumowanie

  Buty z segmentu E w zdecydowanej większości wykonane z najwyższej jakości materiałów. Nie może być inaczej, ponieważ nie są tanie i klient (biegacz) musi wiedzieć, za co płaci. Pisałem o twardości bieżnika, bo wiem, że biegacze zwracają na to uwagę. Nie wspominałem o trwałości cholewki, ponieważ zużycie tego elementu buta jest powiązane z gwarancją, a to odrębny temat (rozpatrywany indywidualne). Jeżeli jakichś butów nie wymieniłem, to oznacza to, iż w mojej opinii odstają od tych, które są w tym zestawieniu. To przedostatni wpis przybliżający buty do biegania z kolekcji wiosna 2017. Koniecznie dajcie mi znać, co sądzicie o moich zestawieniach, bo nie ukrywam, że są bardzo pracochłonne. Chcecie materiały o tej tematyce, co pół roku?

  Zdjęcia: sklepbiegowy.com

  3 Comments
  • Piotr siek
   15 sierpnia, 2017

   Prosze o pomoc w wyborze butów.

   Nie mogę się zdecydować. Im więcej czytam tym bardziej mam kłopot z wyborem.
   181 cm waga 92 kg – zbite mięśnie.
   Biegam od dwóch lat.
   Aktualnie robię 40 km na w 3 biegach.
   Po asfalcie.
   Tempo średnie na km to 5:20

   Czytałem o nimbusach 19 ale sam już nie wiem.

   Bardzo prosze o pomoc w wyborze.

   Serdecznie dziękuje i pozdrawiam

   • Paweł Wysocki
    16 sierpnia, 2017

    Cześć,

    Masz w zasięgu sklep, gdzie możesz przymierzyć kilka różnych modeli butów do biegania? Czy pozostaje Ci zakup w ciemno (online). Jakie modele butów brałeś pod uwagę oprócz Nimbusa?

    Postaram się pomóc.

    Pozdrawiam,
    Paweł

  • Marta
   13 czerwca, 2018

   Hej hej . Mam ogromną prośbę czy wiesz może coś na temat butow Asics Gel Kenun Mx ? W sieci niestety nie ma za dużo o nich. Nie mam niestety żadnego sklepu w okolicy aby móc przymierzyć buty. Waże 59 kg kobieta biegam przeważnie po asfalcie średnio około 50 60 km tygodniowo. A może polecisz mi jakieś inne buty obecnie mam gel pulse 8 ale wydają mi się za ciężkie. Serdecznie pozdrawiam.

  Leave a Reply

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.