Unormowane Mistrzostwa Polski w Maratonie 2021

Koniec z powszechnością Mistrzostw Polski w maratonie. Polski Związek Lekkoatletyki wprowadził normy czasowe, których wypełnienie jest konieczne, aby móc przystąpić do rywalizacji. Olesno w grudniu dało nadzieję, a Dębno w kwietniu nie pozostawia złudzeń. Nie spełniasz normy? Pozostaje Ci wiosenny maraton solo.

Grudniowa rywalizacja w Olesnie zgromadziła na starcie łącznie 81 osób. Finalnie bieg ukończyło 60 osób. W normalnych warunkach napisałbym, że to kameralna impreza, ale żyjemy w wyjątkowych czasach. 😉 W tym miejscu muszę podkreślić, że jedynym warunkiem uczestnictwa w tej imprezie było posiadanie aktualnej licencji PZLA. Zrobiłeś licencję, możesz biec. Zazwyczaj było tak, że mistrzostwa kraju były częścią szerszej rywalizacji w ramach biegu masowego.

Maraton w grudniu nie brzmi atrakcyjnie, ale kwiecień to, co innego. Być może zainteresowanie było na tyle duże, że organizator nie miał wyboru… Nie wiem, meta to zweryfikuje, a raczej liczba osób, która ją przekroczy.

Jeżeli ktoś chce wystartować w kwietniowych Mistrzostwach Polski w maratonie, to musi wypełnić minimum. Umówmy się, minimum A jest wygórowane dla biegaczy amatorów. Dla czołówki krajowej to prędkości treningowe. Minimum B jest w zasięgu wielu biegaczy i biegaczek amatorów, ale już nie dla każdego. W tym miejscu zatrzymam się na chwilę przy męskim minimum.

DystansMinimum AMinimum B
10 000m / 10km32:3036:00
półmaraton1:12:001:19:00
maraton2:35:002:45:00

W trakcie maratonu w Olesnie 8 panów (czyli tyle, ile pań w ogóle ukończyła rywalizację) pobiegło szybciej niż wskaźnik A. Zaś 18 uporało się ze wskaźnikiem B. W skrócie minimum A gwarantuje start, a B zapewnia start, kiedy liczba uczestników nie przekracza maksymalnego limitu zgodnie z bieżącymi Rozporządzeniami Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakładając, że limit będzie podobny, jak w roku ubiegłym, to oba minima powinny umożliwiać start.

Nie bez znaczenia jest fakt, że liczą się czasy z 2020 i 2019 roku. W ubiegłym roku było krucho z atestowanymi imprezami, ale w 2019 sytuacja była normalna. Nie oznacza to, że nie ma grupy biegaczy, że tak to ujmę pokrzywdzonych. W jakim sensie? Z pewnością są biegacze, którzy przez ostatni rok znacząco się poprawili, rozwinęli. Nie mają wypełnionej normy, ale z pewnością by się z nią uporali. W tym przypadku nie mogą liczyć na dopuszczenie do startu.

Mistrzostwa Polski to impreza, za którą powinien stać prestiż. Z kolei medal MP daje jakiś prestiż, ale w pewnym wieku to za mało. W końcu ową estymą nie da się zapłacić za codzienne zakupy czy kolejny obóz treningowy. Trudno mówić o jakimkolwiek prestiżu, kiedy czołówka krajowa wybiera maraton w Hamburgu. Ja ich rozumiem, bo w tym biegu będą mieli większe szanse na lepszy wynik. To z kolei przekłada się na zwiększenie szansy na wypełnienie wskaźnika na Igrzyska Olimpijskie. Pozostaje pytanie, dla kogo w takim razie są Mistrzostwa Polski? Dla szerokiej czołówki? Dla zawodników, którzy z różnych przyczyn nie pobiegną w Hamburgu? Dla części biegaczy amatorów? Mam przeczucie, że maraton w Dębnie będzie miał niższą frekwencję od tego grudniowego.

Może lepiej byłoby zrobić listę rankingową i na jej podstawie dopuszczać biegaczy do startu. W przypadku wypełnia limitu sprawa, jest jasna. Zakładając, że limit będzie taki sam jak w ubiegłym roku (250 osób), to fajnie byłoby go wypełnić w całości, ale to trudne zadanie. Nie wiem, może ta lista rankingowa to za dużo pracy. Chyba nie ma lepszej okazji do promowania imprez Mistrzowskich / biegowych niż teraz. Udział biegaczy amatorów to darmowa promocja (ba, płatna przez uczestników). Wspieranie lokalnych biznesów. Ale chyba tu chodzi o coś innego… Może ktoś mi napisze, o co?

Linki:

Regulamin MP w maratonie 2021, Mistrzostwa Polski 2020 – wyniki

Spodobał Ci się ten wpis? Kliknij proszę w poniższy↓ baner w ramach podziękowania. Z góry serdecznie dziękuję! 

2 Comments
  • Oskar
    28 lutego, 2021

    Hej!
    Limit jest podany wynosi 150 osób i jest duża szansa żeby pobiec nie spełniając minimum 2:45 bo jeżeli nie wypełni się lista do 2:45 (co jest więcej jak pewne) będą brać po kolei najlepsze dalsze wyniki. Czyli podsumowując możesz mieć zyciowke 3:00 I jest duża szansa że taki zawodnik wystartuje jak ma licencję. Warunek limit 3:30 na ukończenie. Proponuję następnym razem doczytać dobrze regulamin i pisać konkretniej a nie wprowadzać ludzi w błąd pozdrawiam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.