Imprezy biegowe w wakacje

2 No tags Permalink 0

Być może, część z Was zastanawia się, dlaczego w okresie wakacyjnym jest mniej imprez biegowych. Rynek biegowy rozrasta się z roku na rok. Zatem obstawiam, że w niedługim czasie to się zmieni. Dotyczy to szczególnie miejscowości turystycznych. Nie mniej jednak jest kilka powodów, które przemawiają za takim stanem rzeczy, i ma to logiczny sens. O tym poniżej.
 

Pogoda

 
Lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące w roku. Średnia temperatura dzienna oscyluje w granicach 18 – 20°C. Jest gorąco. Trzeba wiedzieć jak trenować w upale (przypominam, tekst: bieganie w upale). Niestety, organizatorzy biegów masowych, zazwyczaj nie liczą się z warunkami pogodowymi. Zapominają, że takie biegi mają popularyzować zdrowy styl życia. Bieganie w samo południe, kiedy termometr wskazuje 30°C, mija się z tym celem. Wręcz przeciwnie – jest niebezpieczne dla zdrowia… Dlatego poniekąd nie organizują biegów wcale. Może to i lepiej?
 

Wakacje

 
Okres wakacyjny to czas urlopowy. Ludzie koncentrują się na szeroko pojętym wypoczynku (aktywnym lub mniej). Dotyczy to zarówno biegaczy, jak i organizatorów biegów. Należy pamiętać, iż zorganizowanie biegu masowego to kawał ciężkiej pracy. Dodatkowo, w tym okresie spada ilość osób, które mogą pomóc przy organizacji biegu (wolontariat).
 

Trening

 
Najważniejszy element zostawiłem na koniec. Jak byłem młodszy, to właśnie w tym okresie jeździłem na obozy biegowe z trenerem. Jest to idealny moment, aby popracować nad formą na drugą część sezonu. W lipcu i sierpniu możemy ładować solidny trening bez obaw, że nie zdążymy wypocząć na start docelowy. Bardzo miło wspominam okres obozów biegowych. Dwa treningi dziennie, życie pod dyktando treningów, zmiana otoczenia (zazwyczaj jeździliśmy nad morze, a dokładniej do Białogóry).

Bieganie w wakacje

Jeżeli lubisz startować, to nie załamuj rąk. W województwie lubelskim jest kilka imprez w okresie wakacyjnym. Bieg Szlak Trafi, Półmaraton Chmielakowy, tudzież Bieg Jezior? Zachęcam do zapoznania się z kalendarzem imprez w lipcu. Autorem zestawienia jest ART Runner.

Jeżeli macie własne przemyślenia, sugestię – zachęcam do komentowania!

 

2 Comments
  • karoool
    24 czerwca, 2015

    pewnie, ze w Lubelskim jest trochę imprez. Mi udało sie wystartować w PKO Półmaraton Solidarności

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.