Podcasty do biegania

1 No tags Permalink 1

Czasem dostaje od Was pytania, co robię w trakcie treningów. Wiadomo, że biegi długodystansowe wymagają czasu, który poświęcamy na budowanie wytrzymałości. Nie ma w tym wielkiej filozofii. Powiem szczerze, że realizując urozmaicony plan treningowy, nie ma czasu na nudę. Jednak są takie sesje treningowe, na które biorę iPoda, zakładam słuchawki na uszy i biegnę. Kiedyś słuchałem muzyki. Aktualnie jest nieco inaczej – sięgam po różnego rodzaju podcasty, dzięki którym czas na treningu mija niepostrzeżenie… 😉
 

Podcast?

Jestem przekonany, że część z Was słucha podcastów. Jednak z pewnością jest pewna grupa czytelników, która spotyka się z tym określeniem pierwszy raz. Co to jest podcast? Jest to publikacja podobna do wpisów na blogu. Zazwyczaj ma chronologię. Zasadnicza różnica polega na tym, że podcast to materiał w formie dźwięku. Bieganie i słuchanie się nie wyklucza, prawda? 😉

podcast
 

Co z treningiem?

Na samym początku podkreślę, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jeżeli biegasz wzdłuż ruchliwej ulicy lub po drodze rowerowej, która jest oblegana (najczęściej w weekendy), to zastanów się dwa razy, czy warto biegać ze słuchawkami.

Na jakie treningi zabieram słuchawki? Przede wszystkim na wybiegania o niskiej intensywności. Mam wtedy komfort biegania i słuchania. Bardzo często wpadam w swoisty trans – totalnie się wyłączam. Czuje się, jakbym leżał na kanapie, a w tle słyszę zawartość podcastu. Ale przecież nie leżę na kanapie – biegnę, a nogi kręcą w rytmie. Niektórzy twierdzą, że czas spędzony na treningu trzeba koniecznie czymś wypełnić. W innym wypadku to czas stracony. Jeżeli ktoś uprawa jogging to może tak jest. Ja tak wcale nie uważam, ponieważ niektóre jednostki treningowe wymagają dużej dawki koncentracji. Muszę stale monitorować intensywność oraz samopoczucie. W takich momentach nawet nie myślę o słuchaniu czegokolwiek.
 

Lista polecanych podcastów

Polska scena podcastów istnieje od przeszło 10 lat. Z moich obserwacji wynika, że rodzima scena podcasterów rośnie konsekwentnie, ale powoli. Pierwszy raz zetknąłem się z podcastem dzięki Michałowi Szafrańskiemu i jego autorskiej produkcji – Więcej niż Oszczędzanie Pieniędzy. Dokładniej odcinek numer 7. Było to prawie 2 lata temu! Od tamtej pory jestem na bieżąco z produkcjami Michała. Jednak to nie jedyny autor, którego regularnie słucham. Wiadomo, że ściągam te podcasty, które są zbieżne z moimi zainteresowaniami. Powoli szykuje się do eksploracji podcastów anglojęzycznych – tam jest prawdziwa kopalnia diamentów! Poniżej prezentuję listę podcastów, których słucham i serdecznie je polecam. Jeżeli słuchasz podcastów, które Twoim zdaniem są godne polecenia, to koniecznie daj mi znać! Z góry dzięki!

1 Comment
  • Robert
    7 października, 2017

    Słucham tego samego! Szafrański, iwuc, Ariadna i ruszamy nieruchomości 🙂 dodam jeszcze podcasty Macieja żywka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.