Maraton Lubelski – trasa

8 No tags Permalink 0

Jestem przekonany, że wszyscy biegnący w Maratonie Lubelskim znają profil trasy. Delikatnie mówiąc, lubelska topografia nie sprzyja osiąganiu dobrych wyników. Nierówny teren wymaga ciągłej zmiany rytmu. A to przekłada się większe obciążenie (zwłaszcza na podbiegach). Ten wpis to poradnik dla maratończyków – na które fragmenty trasy trzeba zwrócić szczególną uwagę. Oraz to ważniejsze, jak się zachować.

Jaką taktykę zalecam na ten bieg? Zachowawczą, negative split, czyli pierwszą połowę dystansu biegniemy wolniej, niż drugą. Pierwsza połowa Maratonu Lubelskiego jest równie wymagająca, co druga. Pamiętaj o tym!

Pierwsza połówka

Już na samym początku naszych zmagań, musimy pokonać nieprzyjemny podbieg na ulicy Bernardyńskiej. Proponuję zachować spokój i nie cisnąć. Tutaj każdy będzie miał masę energii, której nie wolno marnotrawić. Przyda się na później. Tuż za 5 kilometrem jest mocny zbieg na ulicy Pagi. Proponuję zwiększyć kadencję, absolutnie nie zalecam „puszczać nóg”. Następnie trzeba pokonać umiarkowany/długi podbieg na ulicy Wileńskiej. Chwila wytchnienia i kolejny zbieg na Sikorskiego. Technika zbiegania podobna do tej na Pagi. Żeby pokonać 10 kilometrów, najpierw musimy wdrapać się na Kosmowskiej. Sztywny podbieg, który zabierze nam parę sekund, a jeszcze więcej sił. Nie szarp się z górąPotem mamy chwilę wytchnienia na Czechowie oraz umiarkowane podbiegi na Kalinie. Półmaraton za nami.

Druga połówka

Do ulicy Dywizjonu 303 powinno być znośnie, tam zacznie się podbieg, który ma ponad 2 kilometry. To będzie za 25 kilometrem, także większość z nas już nie będzie czuła „świeżości” w nogach. Tutaj jednak proponuję trzymać tempo, nie puszczać. Na Zemborzyckiej i Diamentowej zalecam przygotowanie mentalne, przed punktem kulminacyjnym każdego maratonu. W Lublinie dostaliśmy w pakiecie podbieg na Jana Pawła II. Nie ma że boli, trzeba zacisnąć zęby i robić swoje. Tutaj zaczyna się prawdziwy wyścig. Trzymaj tempo i nie puszczaj! Już niedaleko to mety. Lekko pofałdowana Aleja Kraśnicka i zakręt w prawo. Racławickie to lekki zbieg. Biegnij ile masz sił w nogach na pewno już słyszysz metę 😉

Jutro opublikuję tekst z ostatnimi wskazówkami przed maratonem. I widzimy się na starcie! Maraton Lubelski czeka…

 

8 Comments
 • Lukasz
  8 maja, 2015

  Kurczę. Szybko przeleciałes tymi ulicami i podbiegami żeby w niedziele tez tak poszło jak po maśle 🙂

  • Paweł Wysocki
   9 maja, 2015

   Jak zrealizowałeś odpowiedni trening to nie będzie tak źle 🙂

 • Zibi
  8 maja, 2015

  Znalazłem takie współczynniki (na bieganie.pl) na poszczególne „piątki”:
  5km 1,047
  10km 1,023
  15km 1,008
  20km 1,000
  25km 0,996
  30km 0,992
  35km 0,984
  40km 0,961
  2km 0,961

  Ma to sens przy naszych lubelskich górkach ?

  • Paweł Wysocki
   9 maja, 2015

   Trudno powiedzieć. Raczej trzeba się wykazać większą elastycznością.

 • Lukasz
  10 maja, 2015

  Gratuluje dzisiejszego wyniku. A osobiście dziękuje za dobór butków i porady merytoryczne przy pierwszym maratonie. Debiut zaliczony 🙂

 • Mariusz Stasiewski
  4 kwietnia, 2016

  Zapraszam pod baloniki na 4;45 . Pozdrawiam .

 • Mariusz Stasiewski
  4 kwietnia, 2016

  Ups to temat z zeszłego roku . Przepraszam ;/

  • Paweł Wysocki
   4 kwietnia, 2016

   Mariusz,

   Nic się nie stało. Ciekawe, jaka będzie zmieniona trasa ML 🙂

   Pozdrawiam,
   Paweł

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.