Jak się ubrać na drugą dychę?

2 No tags Permalink 0

Już pojutrze II Dycha do Maratonu. Bardzo możliwe, że padnie rekord frekwencji tej imprezy. Jestem pewny, że biegaczy zachęca meta na Arena Lublin. Z drugiej zaś strony, co zniechęca potencjalnych uczestników? Z pewnością pogoda. Nie da się ukryć, że lepiej, by się biegało przy nieco wyższej temperaturze. Dodatkowy bonus w postaci opadów śniegu potrafi zniechęcić regularnego biegacza. Ale jak to się mówi, nie ma złej pogody do biegania są za to słabe charaktery… i zły ubiór.

 

Jak się NIE ubierać

Zacznę od tego jak się nie ubierać. Jak widzę biegaczy ubranych w kilka warstw, a w tym kurtki. To automatycznie robi mi się gorąco. Niestety, ludzie bardzo często zapominają, że podczas biegu jest im zimno przez pierwsze pięć minut wysiłku. Potem robi się ciepło, cieplej, gorąco. Dochodzi do tego, że w trakcie wysiłku nie myślą o tym, że biegną, lecz o tym jak im gorąco. Bardzo często zdejmują kolejne warstwy w trakcie biegu. To najkrótsza droga do choroby. Biegaczu, bierz poprawkę na to, że to 10 kilometrów intensywnego wysiłku! Kurtki, ocieplane spodnie i bluzy zostawcie na rozgrzewkę. Po biegu też będą użyteczne.
 

Jak się ubrać

Należy się ubrać ciepło, a przy tym lekko. Ubranie nie może powodować dyskomfortu. Działa to w dwie strony. Bo można ubrać się na cebulkę (najczęściej) lub za cienko. Krótkie spodenki i koszulka? Łatwo zesztywnieć z zimna, a potem choroba murowana. Poniżej opiszę, jaki zestaw proponuję. Zacznę od głowy, a skończę na akcesoriach.


 

Głowa

Czapka z daszkiem to absolutne minimum. Aktualnie bieganie z gołą głową to igranie z zapaleniem zatok. Zalecam lekką czapkę na uszy. Alternatywą dla czapki będzie chusta wielofunkcyjna (popularnie zwana buffem). Artur Kern na zdjęciu powyżej pokazuje jak to wygląda w praktyce.

Czapka Tervel

 

Góra

Podstawą jest bielizna termoaktywna. Każdy kto jeździ na nartach posiada takową. Trzyma odpowiednią temperaturę oraz odprowadza wilgoć. Dodatkowym atutem bielizny jest lekkość i dopasowanie. Jedna warstwa to za mało, dlatego proponuję drugą warstwę. Tutaj mamy szeroki wachlarz możliwości zależny od tego co mamy w szafie jak też od naszych możliwości na 10 kilometrów. Szybsi biegacze ubiorą startówkę na ramiączkach lub koszulkę z krótki rękawem. Natomiast Ci, którzy będą biegli nieco dłużej mogą ubrać bluzę z długim rękawem. W przypadku, gdy ktoś nie posiada bielizny termoaktywnej może ubrać oddychającą koszulkę plus ocieplaną bluzę. Moim zdaniem nie ma sensu ubierać trzech warstw odzieży.

Bielizna Tervel

 

Dół

Tutaj też mamy szeroki wybór. W zależności od tego co mamy w szafie. Zalecam jednak, aby nie ubierać mocno ocieplanych leginsów, bowiem przy intensywnym wysiłku z pewnością będzie gorąco. Polecam długie leginsy, ale lekko ocieplane lub oddychające. Alternatywą są krótkie leginsy, krótkie spodnie. Dodatkowo z łatwością można je łączyć z opaskami i skarpetami kompresyjnymi lub ze zwykłymi skarpetami do kolan. Nie polecam startowania w biegowych szortach. Moim zdaniem są za krótkie. Żeby zapewnić mięśniom odpowiedni komfort pracy potrzebna jest odpowiednia temperatura.
 

Akcesoria

Nie wiem jak Wam, ale mi strasznie marzną dłonie. Nie ruszam się z domu bez rękawiczek. W tej kwestii jest pełna dowolność. Rękawice mają być lekkie. Polecam też jakąś chustkę na szyję. Profilaktycznie aby zapobiec ewentualnym problemom z gardłem. Rozgrzany organizm, zimne powietrze. Mieszanka wybuchowa.

Lekkie rękawice do biegania Brooks

 

Po biegu

Atmosfera na zawodach to coś niesamowitego. Jednak pamiętajcie, aby po biegu OD RAZU ubrać się cieplej. Tuż po przekroczeniu linii mety najłatwiej złapać jakąś chorobę. Pogaduszki ze znajomymi, dzielenie się wrażeniami z trasy, ja to wszystko rozumiem. Ale po biegu organizm jest osłabiony. Dbajcie o swoje zdrowie 🙂 Jeżeli macie jakieś pytania, sugestie – nie krępujcie się i komentujcie! 🙂

2 Comments
 • graszka
  23 lutego, 2016

  Witam biegnę pierwszy raz na 1okm .Ma być 5 stopni i padać deszcz ze śniegiem czy ta koszulkę z dł, rękawem ubrac cienka kutrke deszczowke ?nie biegam szybko bo mam satmę ,ale walczę ,.pozdrawiam 🙂

  • Paweł Wysocki
   23 lutego, 2016

   Cześć Graszka,
   Wiesz co, nie zalecam kurtki. Nawet jak biegniesz na czas powyżej 60′ to intensywność biegu zrobi swoje – będzie Ci zwyczajnie za gorąco. Jestem przekonany, że adrenalina w trakcie biegu zrobi swoje. Reasumując: nie ubieraj się na cebulkę. Bielizna termo + koszulka z długim rękawem to optimum. Lub dwie koszulki z długim rękawem.

   Powodzenia w swoim debiucie! 🙂

   Pozdrawiam,
   Paweł

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.