Chroń oczy! Biegaj w okularach

0 No tags Permalink 0

Sezon urlopowy w pełni. Wysoka temperatura, błękitne niebo. Istna sielanka dla urlopowiczów. Biegacze nie mają urlopu, co najwyżej roztrenowanie. Biegamy w każdych warunkach. Zauważyłem, że większość biegaczy nie korzysta z okularów przeciwsłonecznych. Czas na zmiany! Okulary zwiększają komfort na treningu. Oczy trzeba chronić. Wada wzroku z pewnością nie ułatwi życia, a skrajny przypadek to całkowita utrata wzroku. Jestem zwolennikiem zasady: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlaczego warto biegać w okularach?
 

Okulary, a zdrowie

Jedziesz nad jezioro z myślą „leżing, plażing, smażing” ? Z pewnością nie zapomniałeś o kremach z filtrem i okularach przeciwsłonecznych. Mamy świadomość, że skórę należy chronić przed promieniowaniem UV. Są dwa rodzaje promieniowania UVA i UVB. Za najbardziej szkodliwe uznaje się promieniowanie UVB, odpowiada ono za uszkodzenia wzroku, a także zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Największe natężenie ultrafioletu UVB występuje w dzień, między godziną 10, a 15. [ Czytałeś tekst na temat biegania w upale? ] Apeluje, dbajmy o zdrowie, bo mamy je tylko jedno.
 

Czy wszystkie okulary będą dobre?

W przypadku okularów sportowych, ich zdecydowana większość powinna być dobra. Dlaczego? Zazwyczaj kupujemy je w sklepach sportowych lub salonach optycznych. Jakoś nie widziałem, żeby ktoś handlował okularami do biegania na straganie. Tak czy inaczej, radzę kupować okulary z pewnego źródła. Nie wszyscy sprzedawcy są uczciwi. Musicie mieć świadomość, że niektóre okulary mają oznaczenia (CE, UV 400), a tak naprawdę szkło w okularach jest barwione. Co wtedy? Okulary przeciwsłoneczne, bez ochrony przed promieniowaniem są bardziej szkodliwe dla oczu, niż brak okularów. Ciemne soczewki powodują rozszerzanie źrenic. Oko przyjmuje większą ilość szkodliwych promieni. Kupiłeś/aś kiedykolwiek tanie okulary na straganie, w markecie lub gdziekolwiek indziej? Najzdrowsze wyjście z sytuacji to wyrzucenie ich do kosza na śmieci. Powtórzę to raz jeszcze: dbaj o zdrowie.
 

Bieganie w okularach

Dlaczego warto biegać w okularach przeciwsłonecznych? Z pewnością zwiększa to komfort w trakcie treningu. Oczy się nie męczą, a my widzimy bez przeszkód. Poniekąd ma to wpływ na nasze bezpieczeństwo. Dodatkowo, okulary to świetna ochrona przed owadami. Nie jestem w stanie policzyć ilości muszek, które musiałem wyciągać z oczu. Czy bieganie w okularach ma wady? Pewnie, że ma. Okulary z niższej półki potrafią zaparować w trakcie treningu. Czasami źle dobrane okulary powodują dyskomfort w okolicach nosa lub uszu. Jednak zalety przeważają nad wadami. Ochrona oczu to żelazny argument. 

Okulary na nos i w teren! 🙂

Sam biegam w okularach marki Uvex. Nie jest to topowy model, ale mi wystarcza. TUTAJ możesz znaleźć moje okulary. Jeżeli interesują Cię tańsze okulary, to odsyłam Cię do marketu sportowego. JEST w czym wybierać.

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.