Nie kupiłem Adidas Supernova, bo aktualnie mam w czym biegać. Tak się złożyło, że znajomi potrzebowali butów, a ja robiłem za pośrednika. Przed wyjęciem butów z pudełka, byłem zdziwiony, że ich cena się podniosła. Sklepy internetowe nie komunikują przyczyn podwyżki. Moim zdaniem to błąd! Wyciągając buty z pudełka, dostrzegłem istotne zmiany w konstrukcji buta, które z pewnością miały wpływ na podwyżkę ceny. Wierzę, że wiele osób będzie szukało porównania z Adidas Supernova Glide 8 – wychodzę Wam naprzeciw. Jestem posiadaczem poprzedniego modelu i pokusiłem się o porównanie.
Nie planuję recenzji tych butów, ponieważ mam w czym biegać i nie chcę inwestować kilkuset złotych w kolejną parę – żona by mnie wygoniła z domu, zrozumcie. 😉
Informacje producenta:
- Buty dla biegaczy ze stopą neutralną lub supinującą.
- Waga buta: 307 gramów (w rozmiarze 42 2/3 EU).
- Heel drop: 10 mm.
- Przeznaczenie: twarde nawierzchnie.
- Kategoria: buty treningowe.
- Cena: 599,99 zł.
Amortyzacja
Pierwsza ważna różnica to kosmetyczna zmiana wagi – buty trochę „przytyły”. Różnica jest nieodczuwalna, bo liczy 5 gramów, ale takie są fakty. Ma to bezpośredni związek ze zmianami w podeszwie wewnętrznej. Według mnie z korzyścią dla użytkownika. Jest więcej boosta! Poprzedni model miał 55% boosta i 45% pianki EVA. Adidas Supernova to 75% boosta i 25% pianki EVA (+20% boosta). Według mnie to ciekawa alternatywa dla Adidas Energy Boost 3, gdzie wtłoczono 80% boosta i 20% pianki EVA (katalogowa cena: 679,99 zł). Zupełnie nie rozumiem, po co producent zwiększył rozmiar mostka stabilizującego – torsion system. Czyżby ukłon w stronę biegaczy, którzy potrzebują lekkiej stabilizacji?
Cholewka
Druga zmiana dotyczy konstrukcji cholewki. Adidas Supernova Glide 8 ma zintegrowaną cholewkę. Siateczka i plastikowe paski, które odpowiadają za trzymanie stopy, są zszyte i tworzą jeden element. W „9” sytuacja wygląda inaczej. Cholewkę jest dwuelementowa:
- siateczka, która obejmuje całą stopę,
- symbol marki, czyli plastikowe „trzy paski” odpowiadają za trzymanie stopy.
Mam wrażenie, że siatka jest nieco grubsza niż u poprzednika. Kolejna modyfikacja to podwyższony zapiętek. Konstrukcja zapiętka przypomina tą z Adidas Energy Boost 3 – dobrze trzyma stopę i nie prowokuje problemów. Cały czas biegam w butach z wyższym zapiętkiem i nie doświadczam problemów ze ścięgnem Achillesa. Kosmetycznej zmianie uległ język, który był połączony z cholewką. Przyznam, że mi to obojętne, bo nie czułem korzyści z połączeniem języka i cholewki. Adidas zdecydował się wrócić do korzeni. Myślę, że to nie powinno stanowić większego problemu.
Bieżnik
Trzecia zmiana to całkowicie nowy kształt bieżnika. Wprawne oko od razu zauważy, że kształt podeszwy zewnętrznej to żadna nowość! Tak, podobną podeszwą może się pochwalić Adidas Ultra Boost. Naturalnie całość wykonana z gumy Continental®.
Podsumowanie
Adidas Supernova to mocno odświeżony model butów. Według mnie to połączenie tego, co dobre z: Supernova Glide + Energy Boost + Ultra Boost. Hybrydy są teraz w modzie. Zmiany są znaczne, więc z korzyścią dla biegaczy (i sklepów) by było, jakby sprzedający komunikowali wniesione zmiany. Czy tego chcemy, czy nie, sprzedaż internetowa z roku na rok jest coraz popularniejsza. Potencjalny klient zawsze zwraca uwagę na cenę, a podwyżka zazwyczaj wywołuję reakcję: „co? znowu podwyżka ceny”. Nie wiem, dlaczego część sklepów bagatelizuje znaczenie opisów – przecież to tutaj jest miejsce na szczegóły. Mało tego. Czasem mam wrażenie, że ktoś robi robotę na odp***.
Nie zagłębiam się w sprzedaż sklepów stacjonarnych, ale wierzę, że doradcy klienta wiedzą, co sprzedają! Tym optymistycznym akcentem kończę to porównanie.
Kto jest zainteresowany zakupem? 😉
10 maja, 2017
Zastanawiam się między Supernove 9, Supernove Glide 7/8 i Energy Boost 3. Żadnych nie mierzyłem a w sklepach, w których byłem (Lublin) wielkie g… Poszukuję butów do biegania asfaltowego w 80%, dystanse zazwyczaj 5-10km. Kilka lat biegam w Puma Faas 500 i sa ok, ale już je mocno zużyłem Waga z 82kg, biegam raczej piętą. Chcę trochę więcej amortyzacji niż w Faas 500, ale też bez przesady. Ciężki wybór. Chyba zamówię ze 2 pary ze sklepu internetowego i jedna po prostu wróci zwrotem hehe. Co byś doradził/odradził z tego co piszę? Pozdr.
11 maja, 2017
Cześć,
Na ten moment polecałbym zamówienie:
– Adidas Energy Boost 3 vs Supernova Glide 8. Wybierz wygodniejsze (biegam w obu parach i polecam).
Pozdrawiam,
Paweł
19 maja, 2017
Co to boostów 3 sądzę, że też je zaliczę za jakiś czas, ale chcę też coś z nike popróbować (lunarglide albo zoom elite).
19 maja, 2017
Dzięki. Kupiłem jednak Supernovy 9. Nie biegałem jeszcze w butach w dużej amortyzacji. Czuć ciężar buta. Amortyzacja fajna, ciut za duża ale można się przyzwyczaić. Buty mimo że cięższe niż Faasy i znacznie bardziej amortyzowane, dobrze wybijają jeśli chodzi o prędkość, może to ta pianka boost faktycznie robi jakieś czary mary… Dźwięk uderzania podeszwy o twarde podłoże jest nieco denerwujący, takie człapanie.
Ogólnie fajny but, wygodny i wcale nie powolny przez amortyzację jakby się zdawało. Idealnie dla byłoby jednak z 80% obecnej amortyzacji i też spadek wagi. Mój numer (koło 45), to 330g Supernovy 9 a Faasy 500 ok.280g.
Pozdrawiam
M.
22 stycznia, 2018
mam pytanie czy buty super nowa 9 nadają sie do stopy pronującej ??
31 stycznia, 2018
Cześć Andrzej,
Tak, ale musisz wybrać wersję: Adidas Supernova ST. Zwykła Supernova jest dla stopy neutralnej.
Pozdrawiam,
Paweł