Już jutro rozpoczynają się 94. Mistrzostwa Polski Seniorów w lekkiej atletyce. Bez wątpienia to najbardziej prestiżowa impreza lekkoatletyczna na szczeblu ogólnopolskim. Zawody odbędą się na stadionie miejskim w Lublinie, więc liczne grono czytelników może być zainteresowane tą imprezą.
Lekkoatleci będą walczyć o medale od piątku do niedzieli. TUTAJ możecie sprawdzić program imprezy. Zawody cieszą się dużym zainteresowaniem, a potwierdza to fakt, że bilety na sobotę i niedzielę zostały w całości wyprzedane.
Lublin nie debiutuje jako organizator Mistrzostw Polski Seniorów. W 1984 roku miasto było areną zmagań najlepszych lekkoatletów w kraju.
Kto może startować?
Domyślam się, że nie wszyscy czytelnicy bloga wiedzą, jakie są zasady uczestnictwa w tej imprezie. Wierzę, że niektórzy mogą być zainteresowani tą informacją!
W Mistrzostwach Polski mają prawo startować wyłącznie obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. Nieprzypadkowo w nazwie imprezy jest człon PZLA (Polskim Związku Lekkiej Atletyki). Zawodnicy muszą mieć aktualną licencję wystawianą przez PZLA. Niezbędna jest też karta zdrowia (orzeczenie lekarskie), która potwierdza zdolność do trenowania lekkiej atletyki. Ponadto, warunkiem uczestnictwa są wyniki sportowe osiągnięte od 01.01.2017 do 15.07.2018 roku. Wypełnianie norm kwalifikacyjnych jest ograniczone do imprez z kalendarza PZLA oraz EA/IAAF. Jeżeli ktokolwiek wypełni normę, a zapomni o aktualnej licencji, to wynik nie zostaje uznany. Każda konkurencja przewiduje określoną ilość startujących.
Przykładowo: na 5000 metrów mężczyzn dopuszcza się 24 zawodników. Minimum A: 14:40. Minimum B: 14:50. W momencie, kiedy zawodników jest mniej, niż przewiduje regulamin – dopuszcza się możliwość startu zawodników bez wypełnionionej normy.
Regulamin 94. PZLA Mistrzostw Polski
Jak wygląda rywalizacja?
W ostatnim czasie lekkoatletyka zyskuje na popularności. Wszystko za sprawą naszych reprezentantów, którzy walczą ze wszystkich sił na imprezach międzynarodowych. W ostatnim czasie Polska reprezentacja zajęła 2 miejsce w Lekkoatletycznym Pucharze Świata (Athletic World Cup 2018, wyniki).
Nie wszyscy wiedzą, że każdy zawodnik reprezentuje klub. Jeżeli zawodnik jest niezrzeszony, to nie otrzyma licencji, a bez tego nie zostanie dopuszczony do startu. Tak jak ma to miejsce przykładowo w piłce nożnej. W Polsce funkcjonuje liga lekkoatletyczna, ale Mistrzostwa Polski Seniorów to autonomiczna impreza.
Przykład: Adam Kszczot reprezentuje barwy RKS Łódź, Marcin Lewandowski CWSZ Zawisza Bydgoszcz, a Sebastian Smoliński AZS UMCS Lublin.
Najciekawsze biegi
Wszystkie konkurencje są ciekawe dla pasjonatów lekkoatletyki. W końcu rywalizują najlepsi zawodnicy z całego kraju. Pamiętajcie, że to impreza mistrzowska, więc możemy się spodziewać wolnych biegów taktycznych (klik). Najważniejsza jest skuteczność, a zwycięzcy nikt nie ocenia. Poniżej przedstawiam najciekawsze konkurencje biegowe. Oczywiście to tylko moja opinia. 🙂
400 metrów mężczyzn
Trudno określić kogokolwiek mianem faworyta. To będzie wspaniałe widowisko! Do rywalizacji przystąpuje cała krajowa czołówka.
800 metrów mężczyzn
Zdecydowanym faworytem jest Marcin Lewandowski. Jednak trzeba wiedzieć, że „Lewy” będzie miał w nogach start na 800 metrów w Diamentowej Lidze w Monako. Wątpię, żeby zawodnik stwierdził, że podróż pomogła mu w skutecznej regeneracji. Trzymam kciuki za naszych lokalnych biegaczy: Sebastiana Smolińskiego, Kamila Oleszka i Michała Kitlińskiego. Kto wie, może któryś z nich sprawi niespodziankę i sięgnie po medal?
1500 metrów mężczyzn
Murowanym faworytem do zwycięstwa jest Adam Kszczot. Marcin Lewandowski tego dnia biega w Monako. Ciekawe kto sięgnie po srebrny i brązowy krążek? Po cichu liczę na medal outsidera – Adama Czerwińskiego. Nie będzie łatwo, bo trzeba się liczyć z Michałem Rozmysem, Patrykiem Kozłowskim oraz Romanem Kwiatkowskim. Nieustannie trzymam kciuki za Sebastiana Smolińskiego.
5000 metrów mężczyzn
Zapowiada się ciekawa rywalizacja. Na liście startowej widać dwóch zawodników z rekordami życiowymi poniżej 14 minut. Krystian Zalewski i Szymon Kulka to według mnie faworyci. Kandydatów do medali jest więcej: Robert Głowala, Dawid Malina, a może młody Dariusz Boratyński? Meta wszystko zweryfikuję. Nie zdziwię się, jak któryś zawodnik zaskoczy wysoką dyspozycją. Trzymam kciuki za Kamila Jastrzębskiego.
400 metrów kobiet
Podobnie jak w przypadku mężczyzn – do rywalizacji przystępuje cała krajowa czołówka. Trzy zawodniczki legitymują się rekordami życiowymi poniżej 52 sekund (Iga Baumgart, Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz). Martyna Dąbrowska i Ania Kiełbasińska depczą im po piętach. Jak musiałbym obstawiać, że stawiałbym na Justynę Święty-Ersetic.
800 metrów kobiet
Główną pretendentką do złotego medalu jest Angelika Cichocka. To nie podlega dyskusji. Ciekawie zapowiada się walka o pozostałe medale. Paulina Mikiewicz-Łapińska, Anelika Sarna, Weronika Wyka – zakładam, że te zawodniczki sięgną po medale. Któraś z nich obejdzie się smakiem medalu. Która? To zweryfikuje meta.
1500 metrów kobiet
Sofii Ennaoui czy Angelika Cichocka? Która zawodniczka sięgnie po złoty medal? Trudno powiedzieć. Mistrzostwa Europy w Berlinie zbliżają się wielkimi krokami. Impreza ta powinna mieć wpływ na rosnącą dyspozycję obu zawodniczek. Zakładam, że podium uzupełni Paulina Kaczyńska.
5000 metrów kobiet
To będzie ciekawy bieg. Będziemy mogli oglądać rywalizację dwóch świetnych zawodniczek. Katarzyna Rutkowska zmierzy się z Pauliną Kaczyńską. Paulina nabiegała w czerwcu 15:29, a Katarzyna w ostatni weekend 15:37. W kwietniu na Mistrzostwach Polski na 10 000 metrów lepsza była Katarzyna. Czy będziemy świadkami rewanżu? Zobaczymy. Jedno jest pewne – emocje gwarantowane. Ciekawe, czy jakaś zawodniczka dołączy do walki o medale? Na liście jest kilka zawodniczek z rekordami życiowymi w okolicach 16 minut.
Pełna lista zgłoszeń do 94. Mistrzostwa Polski Seniorów.
Podsumowanie
Gorąco zachęcam do kibicowania. Jeśli ktokolwiek nabył bilet, to szkoda by było, żeby się zmarnował! Zapewniam, że emocji nie zabraknie. Pamiętajcie, że za nieco ponad dwa tygodnie ruszają Mistrzostwa Europy! Dla niektórych zawodników to ostatnia szansa, aby zdobyć bilet do Berlina. Bieżnia w Lublinie jest szybka, więc spodziewam się wartościowych rezultatów.
Na koniec drobne ogłoszenie: jeżeli ktoś ma bilety na niedzielę i już wie, że nie da rady ich wykorzystać. To proszę o kontakt. Z przyjemnością odkupię kilka wejściówek. W komentarzach możecie pisać, jak macie bilety i chcecie je kupić/sprzedać. Myślę, że blog to dobra platforma, żeby się komunikować.
19 lipca, 2018
czy ktoś ma bilety na sobotę i niedzielę do sprzedania. w piątek nic ciekawego na M.P i tak nie ma
dzięki
19 lipca, 2018
jeszcze jedno pytanie. bilety na piątek gdzie można jeszcze kupić. też ciekawe konkurencje -1500m m!
19 lipca, 2018
Chętnie odkupię bilety na sobotę 🙂
19 lipca, 2018
Paweł, jeśli mnie pamięć nie myli, to jakiś czas temu brałeś pod uwagę start w tych zawodach. W jaki dystans mierzyłeś? Pozdrawiam.
19 lipca, 2018
Mierzyłem w 5000 m, ale życie zweryfikowało mój plan. 🙂
Pozdrawiam,
Paweł
19 lipca, 2018
Trzymam kciuki, żeby to się udało w następnym roku!