Miesiąc do dychy – co robić?

8 No tags Permalink 0

Już 20 września 2015 roku startuje Pierwsza Dycha do Maratonu. W Lublinie „Dyszki” odbywają się od 2012 roku. Będzie to zatem czwarta edycja naszych lubelskich biegów. Ponadto, po raz drugi rusza Grand Prix Lublina w biegach ulicznychJeżeli poważnie myślisz o udziale w całym cyklu, to musisz wiedzieć, że liczy się każdy bieg. W tym wpisie poruszam temat treningów jakościowych pod 10 kilometrów. Bez wątpienia są to istotne treningi. Na samym dole czeka na Was niespodzianka 🙂

Ten tekst jest adresowany do każdego. Niezależnie od poziomu zaawansowania, stażu biegowego, czy realizowanego planu treningowego. Pamiętaj o tym, że każdy plan treningowy jest elastyczny. Modyfikacje wprowadza się po to, aby zwiększyć jego skuteczność, czytaj: żeby być lepiej przygotowanym.
 

Interwały

Zapewne większość z Was domyśliła się, że chodzi o interwały. Tak, nie istnieją żadne tajemne środki treningowe. Wszyscy trenujemy podobnie, jednak efekty treningowe są zróżnicowane. Przeciętny amator przeważnie trenuje zbyt ciężko. Panuje przeświadczenie, że mocny trening to gwarancja progresu. Nic bardziej mylnego. Tempo na treningu oraz długość odcinków muszą być dobrane optymalnie.

Propozycje treningów:

  • odcinki 400 m, ilość oraz przerwy są uwarunkowane od poziomu wytrenowania. Przykładowy trening: 12 x 400 metrów, przerwa: 2 minuty w truchcie.
  • odcinki 800, 1600 m, ilość oraz przerwy  są uwarunkowane od poziomu wytrenowania. Przykładowy trening: 6 x 800 metrów, przerwa: 3 minuty w truchcie, 4 x 1600 metrów, przerwa 4 minuty w truchcie.
  • odcinki 1 km, ilość oraz przerwy są uwarunkowane od poziomu wytrenowania. Przykładowy trening: 8 x 1 km, przerwa: 3 minuty w truchcie.
  • odcinki 2 km, ilość oraz przerwy są uwarunkowane od poziomu wytrenowania. Przykładowy trening 4 x 2 km, przerwa 5 minuty w truchcie.

Pierwsza Dycha do Maratonu trasa

Nie ukrywam, że jestem zagorzałym przeciwnikiem ogólnodostępnych planów treningowych, których pełno na większości portali biegowych. Realizacja takiego planu to jedna wielka niewiadoma. Niektórzy robią na tym postęp, a inni kontuzje. Dlatego wychodzę naprzeciw moim czytelnikom. Trenujesz pod Pierwszą Dychę do Maratonu? (może być też inna dycha, ale w podobnym terminie) Udzielę Ci bezpłatnej konsultacji treningowej. Zoptymalizuję Twój trening jakościowy na podstawie kilku niezbędnych informacji. Musisz zrobić dwie rzeczy:

  • udostępnij ten konkretny status Lubelskiego Biegacza na swojej tablicy.
  • wyślij do mnie maila pod adres: trener@lubelskibiegacz.pl (tytuł wiadomości: Trening do dychy)

Czekam na Wasze wiadomości 🙂

Zdjęcie: www.maraton.lublin.eu

8 Comments
  • Biegacz
    21 sierpnia, 2015

    Panie trenerze tak się Pan reklamuje z poradami. Mam prośbę o szczegółowe wskazanie Pańskich wyników w lubelskich biegach z zeszłego sezonu z podaniem miejsc zajmowanych i czasów. W szczególności interesują mnie wyniki w biegach na 10 km (4 dychy do maratonu).

    Pozdrawiam.

  • Biegacz
    28 sierpnia, 2015

    Byłem zainteresowany podjęciem współpracy, ale raczej porzucę temat – nie jestem zainteresowany trenowaniem u kogoś, kto nie potrafi się wdrapać na podium w podrzędnych lubelskich biegach, a Grand Prix wygrywa, bo inni nie startują regularnie. Żeby osiągać wyniki trzeba pracować z najlepszymi 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.