92. Mistrzostwa Polski Seniorów – zapowiedź

1 No tags Permalink 0

Jutro startują 92. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce. Impreza odbędzie się pięknym stadionie Zawiszy w Bydgoszczy. Polski Związek Lekkiej Atletyki postawił warunek, że wszyscy zawodnicy, którzy wypełnili minima na Igrzyska Olimpijskie oraz Mistrzostwa Europy muszą wystartować i potwierdzić dobrą dyspozycję. Taki układ sprzyja osiąganiu wartościowych rezultatów, co powinno zwiększyć szansę na uzyskanie nominacji przez innych zawodników. W związku z tym tegoroczne Mistrzostwa Polski zapowiadają się emocjonująco!

Na starcie każdy ma równe szanse. Jednak w każdej dyscyplinie są faworyci. Poniżej prezentuje pretendentów do medali w poszczególnych konkurencjach. Biorę pod uwagę biegi średnie i długie.
 

800 m kobiet (ELIMINACJE: sobota, 25.06.2016, 17:40; FINAŁ: niedziela, 26.06.2016, 18:00)

Na dwa okrążenia możemy się spodziewać walki o pierwsze miejsce pomiędzy Angeliką Cichocką oraz Joanną Jóźwik. Większe szanse daje tej drugiej, ponieważ to jej koronny dystans. Angelika Cichocka jest piekielnie mocna na 1500 metrów, co pokazała, wygrywając bieg na Diamentowej Lidze w Sztokholmie. O brązowy medal powalczą Danuta Urbanik, Paulina Mikiewicz-Łapińska, Weronika Wyka, Martyna Galant oraz objawienie tego sezonu: Anna Sabat (w tym sezonie ustanowiła nowy rekord życiowy 2:03.36, a w tamtym roku biegała na poziomie 2:08!). Po cichu liczę na Ewę Jacniak, ale widzę, że będzie miała niezwykle trudne zadanie.
 

800 m mężczyzn (ELIMINACJE: sobota, 25.06.2016, 18:20; FINAŁ: niedziela, 26.06.2016, 18:10)

W przypadku tej konkurencji nie przewiduje wielkich niespodzianek. Marcin Lewandowski czy Adam Kszczot? Kto sięgnie po złoty medal Mistrzostw Polski? Stawiam na Adama Kszczota, który jest zabójczo skuteczny w walce o medale. O brąz powalczą Szymon Krawczyk, Karol Konieczny, Kamil Gurdak, Jakub Bałdyka oraz Michał Rozmys.
 

1500 m kobiet (piątek, 24.06.2016, 17:40)

Wszystko wskazuje na zwycięstwo Angeliki Cichockiej, w końcu to jej koronny dystans. Nie wolno zapomnieć o Sofii Ennaoui, która dysponuje świetnym finiszem i zawsze walczy do końca. O trzeci krążek powalczą Danuta Urbanik, Renata Pliś oraz Katarzyna Broniatowska.
 

1500 m mężczyzn (piątek, 24.06.2016, 17:55)

Murowanym faworytem jest Marcin Lewandowski. O resztę medali powalczą Grzegorz Kalinowski (ubiegłoroczny Mistrz Polski na tym dystansie), Szymon Krawczyk (drugi przed rokiem), Mateusz Wyszomirski (czwarty przed rokiem, ustanowił świetny rekord życiowy na początku czerwca – 3:42.09) oraz niezwykle waleczni Damian Rudnik oraz Sebastian Smoliński.
 

3000 m przeszkody kobiet (piątek, 24.06.2016, 18:40)

Zgłosiło się 14 zawodniczek, z czego połowa w tym roku startowała na belkach. Faworytką jest Matylda Kowal, która wypełniła minimum na IO w Rio (9:40.39). O resztę medali powalczą Urszula Nęcka, Justyna Korytkowska oraz Mariola Ślusarczyk.
 

3000 m przeszkody mężczyzn (piątek, 24.06.2016, 18:55)

W przypadku tego dystansu zgłosiło się jedynie 10 zawodników, z czego tylko trzech startowało na belkach w tym roku. Krystian Zalewski biegał w tym roku poniżej 8:20. Bez większego trudu powinien sięgnąć po tytuł Mistrza Polski trzeci raz z rzędu. Kto sięgnie po srebrny i brązowy medal? Łukasz Oślizło, Tomasz Szymkowiak, a może wracający do formy Hubert Pokrop?

Mistrzostwa Polski Seniorów
 

5000 m kobiet (niedziela, 26.06.2016, 17:10)

Na tym dystansie zapowiada się bardzo ciekawa rywalizacja. Największe szanse na złoty medal ma Dominika Napieraj. Jednak nie będzie miała łatwego zadania. Będzie musiała walczyć z Iwoną Lewandowską oraz Katarzyną Kowalską, które mają wypełnione minimum na RIO w maratonie. Mistrzostwa Polski to doskonała okazja do wykonania świetnego przetarcia szybkościowego. Na pewno możemy liczyć na którąś z kobiet, której zabraknie szczęścia i sił na 1500 metrów. Mam na myśli Renatę Pliś oraz Katarzynę Broniatowską. Czy Danuta Urbanik zadebiutuje na tym dystansie? Wydaje mi się, że to mało prawdopodobne. Muszę wspomnieć o Angelice Mach oraz Izabeli Trzaskalskiej, które mają za sobą świetny sezon w biegach ulicznych. Czy mają szanse na medal? Mają.
 

5000 m mężczyzn (niedziela, 26.06.2016, 15:55)

Kto zostanie Mistrzem Polski na 5000 metrów? To jest bardzo dobre pytanie. Do rywalizacji zgłosiło się 34 zawodników! Start biegu zaplanowany jest na godzinę 15:00, więc sporo zależy od dyspozycji dnia oraz odporności na wysoką temperaturę. Jeżeli wszyscy przystąpią do rywalizacji, to możemy się spodziewać dwóch serii. Na liście są wszyscy medaliści z ubiegłego roku: Krzysztof Żebrowski, Damian Kabat, Dawid Malina. Najlepszą życiówką legitymuje się Krystian Zalewski i to jemu daje największe szanse na zdobycie złota. Jednak trzeba się liczyć z innymi ambitnymi zawodnikami: Mateuszem Wyszomirskim, Adamem Nowickim (świetnie biega w upale), Łukaszem Oślizło oraz… Sebastianem Smolińskim, który ma zadebiutować na tym dystansie. Sebastian świetnie pobiegł podczas Akademickich Mistrzostw Polski na dystansie 3000 m, gdzie pewnie wygrał z czasem 8:20. Na liście brakuje Tomasza Grycko, który w tym roku wygrał 10 000 m na bieżni oraz był drugi na 5 km w Biegu Ursynowa.

Linki do transmisji:

Pierwszy dzień

Drugi dzień

Trzeci dzień (będzie relacja na TVP Sport)

Listy zgłoszonych zawodników

To jak, kibicujecie?

1 Comment
  • kuba
    24 czerwca, 2016

    W atmosferze zgrzytu i szantażu zawodników jakoś mi się odechciało oglądać tych mistrzostw. Szkoda, że tak łatwo przychodzi stawianie zawodników pod ścianą. Zwłaszcza młodych i utalentowanych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.