Skup się na treningu!

0 No tags Permalink 0

Zaliczam się do grupy ludzi, która wierzy w to, że każdy człowiek posiada jakiś talent. Moja koleżanka pięknie śpiewa, kolega ma dryg do języków obcych, a jeszcze inny kolega jest niezłym piłkarzem. Niektórzy poświęcają bardzo dużo, aby odkryć swoje talenty. Jeszcze inni wychodzą z założenia, że nie posiadają żadnego talentu. Nie robią nic i pogrążają się w byle jakości. Ale nie będę się rozpisywał na temat szeroko pojętego talentu. Ten wpis jest odpowiedzią na wątpliwości wszystkich biegaczy. Jeżeli czasem zastanawiasz się nad granicą własnych możliwości – ten wpis jest dla Ciebie.

 

O czym myśli przeciętny amator?

Wielu biegaczy amatorów ma problemy z myślami. Koncentrują się na kwestiach, które im nie pomagają. Wręcz przeciwnie! Bardzo często powodują, że ich poziom motywacji do treningu spada. Porównujesz się ze znajomym, który biega od niedawna, ale pobiegł dychę szybciej, niż Ty? Albo z kolegą, który tygodniowo biega mnie niż Ty, ale na zawodach widzisz jego plecy? Lub jeszcze skrajniej – wertujesz listy z wynikami i nie możesz wyjść z podziwu. Co Ci ludzie robią, że tak szybko biegają? Jeżeli dochodzisz do wniosku, że to poza Twoim zasięgiem – pora zmienić nastawienie. Bo z takim nawet nie zbliżysz się do ułamka swoich możliwości. Nie podejmiesz wyzwania.


 

Krok po kroku…

Moja dobra rada – nie patrz na innych. Skoncentruj się na sobie i na własnym treningu. Bieganie to sport indywidualny. Rzadko bywa tak, że dwóch znajomych, realizujących ten sam plan treningowy, biegną na zawodach identyczny czas. Sam trening nie to nie wszystko. Istotny jest zbiór wszystkich cech psychofizycznych. Skupienie się na treningu pozwoli Ci na efektywniejszą realizację jednostek treningowych. Twoim punktem odniesienia są poprzednie treningi – nie trening znajomego, który biega na podobnym poziomie. Kolega wykonał trening życia, ale skąd wiesz jakie treningi go poprzedzały? Być może urządził sobie symulacje zawodów i taki trening wcale go nie wzmocni. Chłodna głowa to podstawa.


 

…Do celu

Skup się na treningu. Tylko w ten sposób przesuniesz granicę własnych możliwości. Nie zapominaj o regeneracji. W sporcie jak w życiu – nikt nie mówił, że będzie łatwo. Wiecie co charakteryzuje ludzi sukcesu? Pracowitość i… wytrwałość w dążeniu do celu. Zapewniam Was, że bez tych cech ciężko coś zdziałać. Wśród biegaczy mówi się, że trzeba przegrać 99 razy, aby w końcu wygrać jeden raz. Porażka nie powinna Cię zniechęcać. Najważniejsze zostawiłem na koniec. Nie ważne ile osiągnąłeś, pracuj ciężko i wytrwale, a na pewno osiągniesz znacznie więcej!

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.