Placek owsiany – szybkie danie po treningu

6 No tags Permalink 0

Czas na kolejny wpis z serii „biegacz na diecie”. Być może niedługo przemianuję ten cykl na „lubelski gotuje”, bo nie da się ukryć, że gotowanie to temat rzeka. Ostatnio opublikowałem przepis na szybkie danie przed treningowe. Nadszedł czas na posiłek, który ma ogromny wpływ na jakość naszej regeneracji. Dostaję mnóstwo zapytań, co jem po treningu. Nie przesadzę, jak napiszę, że posiłek to dla mnie integralny element treningu! Nie chcę Was zanudzać teorią, a głodnych wiedzy odsyłam do zgłębienia pojęcia: „okno węglowodanowe”. Tymczasem zapraszam do czytania i… gotowania! 

Jeżeli mam ochotę na coś zimnego, to sięgam po alternatywny posiłek, który przybliżyłem w tym wpisie. Wiadomo, że owoce zależą od sezonowości. W zimie dominują pomarańcze, kiwi, jabłka.

Przygotowanie posiłku zajmuje nie więcej niż 15 minut. Poziom trudności  przyrządzenia tego placka oceniam na dwa, bo totalni nowicjusze mogą mieć problem z obsługą rozgrzanej patelni. 😉 Tak czy inaczej, to wciąż bardzo proste i szybkie danie. Siła tkwi w prostocie.


 

Składniki:

  • płatki owsiane,
  • dwa jajka,
  • odżywka białkowa,
  • świeże owoce,
  • olej do smażenia (opcjonalnie).

 

Proporcje:

(pamiętajcie, że podaje proporcje zoptymalizowane pod moją osobę)

  • 80-100 gramów płatków,
  • dwa jajka,
  • 30 gramów odżywki białkowej,
  • do 150 gramów owoców.

 

Krok 1

Wsypuję płatki owsiane (górskie) i odżywkę białkową do garnka lub miski. Jeżeli ktoś ma ochotę, to może rozdrobnić płatki za pomocą blendera.


 

Krok 2

Dodaję dwa jajka, a następnie wszystko dokładnie mieszam.


 

Krok 3

Rozgrzewam patelnię.  Dodaję Oli-oli (olej rzepakowy w sprayu), ale nie jest to niezbędne. Następnie wrzucam masę i rozpoczynam smażenie.


 

Krok 4

Po około 2-3 minutach przerzucam placek na drugą stronę. Smażę go dalej około minuty.


 

Krok 5

Placek owsiany jest gotowy. Dodaję świeże owoce i biorę się za jedzenie. Im cięższa jednostka treningowa w nogach, tym placek lepiej smakuje.

Lubisz zdobywać wiedzę, którą możesz wykorzystać w praktyce? Zapraszam Cię do wzięcia udziału w szkoleniu dietetycznym. Tytuł: „Żywieniowe przygotowanie przedstartowe. Godzina konkretów. Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziesz TUTAJ. Nie masz zbyt wiele czasu na podjęcie decyzji, bo to już w najbliższy poniedziałek (12/03/2018).
 

Kiedy zjeść posiłek?

Jak już wcześniej wspomniałem, pora zjedzenia posiłku ma dla mnie ogromne znaczenie. Sam jem ten posiłek od 15 do 30 minut po zakończonym treningu. Od razu podkreślę, że przedstawiam Wam moje podejście do tematu. Sugeruję to, co według mnie jest najlepsze. Jak macie inne zdanie, to OK – szanuję to.

Posmakował Ci się ten przepis? Weź udział w konkursie
 

Dla najładniejszej kompozycji placka owsianego, która pojawi się, w ciągu tygodnia od publikacji tego wpisu, przygotowałem nagrodę – oryginalny buff z zimowej edycji Actimela. Co musisz zrobić?

  • zrób placek owsiany,
  • dodaj owoce,
  • sporządź ciekawą kompozycję,
  • zrób zdjęcie,
  • polub wpis na FB,
  • dodaj zdjęcie w komentarzu pod wpisem,
  • udostępnij wpis na swojej tablicy.

Wyniki konkursu w sobotę 17 marca! Szybki placek, szybki konkurs. Nie może być inaczej.

Lubię placki. No to smacznego! 🙂

6 Comments
  • Piotr
    9 marca, 2018

    Fajny przepis.
    Ale tak dla kompletności można by podać ile jest kcal, biała, tłuszczu oraz węglowodanów.
    Sam trzymam dietę i wole wiedzieć czy przypadkiem nie przeginam z tym obżarstwem 😛

  • ssxtreme
    10 marca, 2018

    piotr znajdż tabele wartości odżywczej jajek-2 to 100gram-150kcal,płatki owsiane 80 -100gram-300 -360kcal,odżywka białkowa -30 gram-100kcal,150gram owoców z 75kcal. czyli placek ma około 625-685kcal ,około 50gram białka ,90 gram węglowodanów,18-20 gram tłuszczu. a tabliczka czekolady ma też około 600kcal ale około 40 gram tłuszczu ,50 gram węglowodanów,6 gram białka i zero witamin i minerałów

  • ssxtreme
    10 marca, 2018

    polecam też placek w wersji niskotłuszczowej. 4 białka jaj dodać do rozmieszanych wcześniej w 150ml mleka sojowego waniliowego alpro płatków owsianych górskich(100gram)+erytrytol do smaku lub stevia. smarzyć bez tłuszczu jak paweł. po przygotowaniu polać rozgniecionymi jagodami lub truskawkami z erytrolem. całość to około500kcal,25 gram białka,100gram węglowodanów,10 gram tłuszczu

  • Arek
    9 kwietnia, 2018

    Ja dodałem do tego rozgniecionego łyżką banana,wszysko wymieszałem i na patelnie.Bez banana placek jest sztywny ale z bananem robi sie miększy i w mojej wersji prawie po węgiersku 🙂 ciężko mi było przewalić go na drugą strone ale warto bo pyszne.

  • patka zakochana w 5 km ?
    1 lipca, 2018

    Cześć ?zawsze nurtowało mnie pytanie , na które nigdy nie znalazłam odpowiedzi ? Wiem że po treningu należy zjeść cos , ale co jeśli biegam w godzinach 21-22 …czy wtedy też powinno się uzupełniać „zapasy ” ?

    • Paweł Wysocki
      2 lipca, 2018

      Cześć Patka,

      Na wstępie zaznaczę, że nie jestem dietetykiem.

      Pytanie, ile mija czasu między Twoim powrotem z treningu, a Twoją porą na spanie. Idealnie jeżeli to około dwie godziny, żeby żołądek nie był obciążony procesami trawienia w trakcie spania, bo to ma wpływ na jakość (a właściwie spadek) snu. Posiłek po treningowy to dla mnie integralny element treningu, więc odpowiadam na pytanie: co i ile, a nie czy jeść. 🙂 Tak, coś powinno wjechać, bez wahania, bo to ma wpływ na efektywniejszą regenerację.

      Pozdrawiam,
      Paweł

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.